14 Ocak 2019 Pazartesi

DRAMA'YA BAĞLI TÜRK KÖYLERİ ve SANDIKLARI AÇMADAN BEKLEYENLER...AYAVARVARA

Selam
 Yukarıdaki fotoğraf Drama'nın ortasından geçen Karpuzkaldıran ya da şimdiki adıyla Ayavarvara kaynak suyunun çıktığı park alanı.......

AYAVARVARA

Bu kaynaktan çıkan sular gölet oluşturmuş. Ayavarvara ya da eski ismi ile Karpuzkaldıran, Drama'nın en önemli bölgesi durumunda.... Parkın arka tarafında, derenin üstünde  yer alan bölge, Türk mahallesi ve Türk evleri.... alt katları ise eski tütün depoları, tabakhaneler ve dükkanlarmış.


DRAMA KARPUZKALDIRAN


Aşağıdaki hikaye Drama Pazarlar köyünden gelen Fatma Kanat'a ait, İskender Özsoy'un "Mübadelenin yas kardeşleri" adlı kitabından..


"Kimin aklına gelirdi Hıdırellez'i trende geçirecekleri, söyleyin kimin?
Hıdırellez kavuşmadır ama kimin aklına gelirdi o günün ayrılıkların günü olacağı......
Ah ayrılık, yaman ayrılık....
Dertlere dert katan yaman ayrılık.....
O yaman ayrılık birinci kuşak Drama Pazarlar (Agora) mübadili Fatma Kanat'ı ve ailesini doğdukları topraklardan koparırken tarih 6 Mayıs 1924'tü ve o gün Hıdırellezdi.
Ve o günü trende karşılayan köyün erkekleri hayatlarında ilk kez Hıdırellez kemeri kuşanmadıkları birgün yaşadılar, gözyaşlarını yüreklerine akıtarak.......
KARPUZKALDIRAN
6 Mayıs 1924'ü ayrılıklar günü olarak yaşayan Pazarlar'ın ihtiyarları o günden sonra ayrılığı hiç akıllarına getirmediler, hep kavuşmanın hayalini kurdular.
Yıllarca sandıklarını açmadan beklediler, ha bugün ha yarın "memleket"e döneceğiz diye....
O inancı taşıyanlardan biri de Fatma Kanat'ın babası Kaşif'di.10 yıl boyunca sandığını açmadan beklemiş. Aşağıda Fatma Kanat ile yapılan röportajı okuyacaksınız:
"Pazarlar bir Türk köyüymüş.Biri üvey yedi kardeş, annem babam ve iki ağabeyim hanımıyla 11 kişi yaşıyormuşuz. Babam bağcılık ve tütüncülük yapıyormuş. Birgün bakmışlar köye yabancılar gelmiş. Bizim eve de yerleştirilmiş o Rumlardan....6 Mayıs 1924'de yola çıkmışız. Trene binmek için Pazarlar'dan Nusratlı'ya gidilmiş ve Drama'dan kara trene binilmiş.Bir vagona iki aile yerleştirilmiş. Vagonun ortasına da perde çekilmiş aileler birbirini rahatsız etmesin diye.......Kara tren Sirkeci'ye getirmiş ailemizi...en büyük abim ise hayvanlarla yürüye yürüye karadan Yalova'ya gelmiş aylar sonra.....

Önce Hacı Mehmet Ovasına yakın bir yerde 3 ay çadırlarda kalınmış, Annem Zeliha orada hastalanmış ve ölmüş. O zamanlar ishal salgını varmış. Çadırların kurulduğu yerde bir dere akıyormuş, suyundan içenler hep hastalanmış.Büyüklerimiz Koruköy'ü beğenince yerleşmeye karar vermiş. Koruköy zamanında Rum köyüymüş. Biz oraya gittiğimizde Karadenizli 4 aile varmış.Rum aileler gidince bir daha dönmesinler diye evleriyle kiliseleri yakmışlar.Daha sonra o Karadenizli aileler bizi de köyde istememişler. Bunun üzerine köyün imamı Yunus Hoca ne yapıp edip Atatürk'e haber yollamış. "Burada bizi istemiyorlar" diye...hemen telgraf gelmiş Atatürk'ten "Oturun oturduğunuz yerde, nereyi istiyorsanız orada kalın" diye....onun için kalmışız Koruköy'de....
Köyde babamlar kendilerini biraz toplayınca bir ev yapmışlar. Buraya gelince de tütüncülük işini devam ettirdi. Bende büyüyünce tütüne gitmeye başladım. Gece tütün kırmaya gider, sabah ezanına kadar çıt çıt tütün kırardık. Köyden Çanakkale savaşına katılanlar olmuş.Köye hep ucu yanık mektuplar gelirmiş. Ayşe ablam anlatırdı, ucu yanık mektuplarda köyden birinin şehit olduğu yazarmış.Babacığım birgün geri döenceğiz umuduyla yaşadı. Çok iyi hatırlıyorum "Paşa gelecek bizi buradan kurtaracak! Atatürk emredecek Pazarlar'a döneceğiz!" diyordu.
Babam Koruköy'de yaşadığı 10 yıl hep geri döneceği günü bekledi, onun hayaliyle yaşadı. Onun için sandığının kapağını açmadı.Babam doğduğu toprakların hasretiyle öldü. Koruköy'ü asla beğenmediler ve benimsemediler. 6-7 yaşlarındaydım. Aatürk birgün Çınarcık'a giderken, köye uğradı. Kahvede sohbet ederken köy halkına, ne istersiniz? diye sormuş. İmam Yunus Hoca da okul istemiş. Atatürk Ankara'ya dönünce emretmiş.Köye bir öğretmen gönderildi. Kahve, okul yapıldı. Sonra "millet mektepleri" açıldı. Köyde herkes okula gitmeye mecbur tutuldu. Sabahları 13-14 yaşında çocuklar, öğleden sonra kadınlar, geceleri de erkekler okula gidiyordu. Gitmeyenleri bekçi zorla götürüyordu."


Pepeliş köyünün tamamına yakınının mesleği  çiftçi-kestaneci, diğer köylerde yaşayanların çoğunluğu tütüncülükle uğraşıyor.
                                                                                    Sevgilerimle 
SELANİK VİLAYETİ DRAMA KAZASI
KÖYLER
Cerneviçe
Çereşova
Tilkiova
Rapiş
Zirnova
Boyliç
Balyan
Karakavak
Vitova
Vezme
Karabucak
Tisova
Saltıklı
Kılboçar
Hamidiye
Maluşişte
Ostice
Demirciören
Nusretli
Çatalca
Fehmeye
Karamanlı
Katon
Pınarbaşı
Ilıca
Şibce
Vitova
Pürsıçan
Alibala
Makruş
Çakırlı
Hüseyinköy
Konçan
Kırlar
Demirtaş
Aliköy
Camii Usaniçe
Pınarbaşı
Resilova
Bayova
Libotin
Kosten
Usaniçe
Koniştan
Zagriç
Raşova
Dilan
Ladikoz
Karagöz
Koyca
Gornova
Lişova
Hilvan
Dobrasol
Pepelsen
Balaban
Hamidiye-i Sani
Ula
Tarlis
Pucan
Pepelin
Lozre
Çalıbaşı
Faton
Leştan
Galum
Bektaşlı
Direjel
Kolarya
Boyran
Meşeli
Liban
Kaşınca
Estarceşte
Küçükköy
Ormanlı
Leyliler
Hocalar
Biçova
Öregez
Lofteşte
Ilıca
Borhova
Horoslu
Kırlarpazarı
Kranişte
Dirancek
Papasköy
Burancık
Kurtalar
Kozluca
Telfehor
Faincalı
Odegişte
Arpacık
Gabrova
Dranova
Kurular
Kestanecik
Radiyuş
Kayalişte
Cami Koloş
Pazarlar
Manastarcık
Şimşirli
Kozlu
Hamidiye-i Evvel
Naibli
Keçilik
Kurtalar
Ladikoz
Rahvika
Maluşişte

Tuhal
Pucan
MAHALLELER
Valkova
Mahmatlı

Şice
Dirzenişte
Halil bey mah.
Tisve
Ravoniye
Derviş Bali mah.
Köstencik
Kürkçüler
Kırlar Himmetli
Kalanbak
Orava
Kırlar Bucak
Sultaniye
Mejdel
Çay
Karacaköy
Tihota
Kırlar Araplı
Dak
Çora
Kassam
Çakırlı
Doksad
Namazgâh
Himmetli
Evrenez
Yeni
Kavaklı
Mencenos
Camii Atik
Berişte
Rahvika
Dere mah.
Yassıören
İryişte
Hisar mah.
Çelikler
Karakavak
Aliköy Zir
Virşan
Grajdel
Karlova Muhacir
Racenik
Tiklova
Kuruçay
Çatak
Visocan

Kokala
Burnik


Yedipere
Malgırıt

Çalıbaşı
Hıdırköy

Doksat
Şimatoz

Edirnecik
Hızırköy

Kalova
Sarnıç

Bilyan
Eskiköy

Pastrova
Bilacan

Trigrad
Roskova

Pepeliş
Peryivinya

Çerikçan
Telfehor

Ada
Ayazma

Karadere
Kurular77 yorum:

 1. göçmenlik gerçekten zor benim ailemde 1951'de Bulgaristan'dan göçerken neler yaşamışlar....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Fatma hanım hemde sizin ailenizin yaşadığı yakın tarih...maalesef göç her şekilde çok acı

   Sil
 2. Belgesel tadında okudum

  YanıtlaSil
 3. 1924 VE ÖNCESİ SEÇMEN KAYITLARINA NASIL ULAŞABİLİRİM. ( 1924 MART AYINDA)SELANİK-DRAMA-CURA(ÇORA) YENİ İSMİ PRASİNADA KÖYÜNDEN GELİP EDİRNE-KEŞAN-KARACALİ KÖYÜNE İSKAN EDİLEN) ''HASAN OĞLU MAHMUT ÇAVUŞ'' BİLGİLERİNE ULAŞAMIIYORUM. YARRDIM.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba devletarşivleri.gov.tr den tasfiye talepnamesine belki ulaşabilirsiniz.

   Sil
  2. Slm ne ogrenmek istiyorsan yardimci olurum kardes00306941566060 numaram recep

   Sil
  3. 1905 yılı nüfus sayımlarına nasıl ulaşabilirim. Ayrıca mübadillerini 1924 yılı gelişlerini nasıl hangi vasıta İLE ve kaç kişi ile birlikte yaptıklarını, AYRICADA resimlerine nasıl ulaşabilirim.

   Sil
 4. Merhaba sizi takibe aldım, beklerim.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba, bizde 1923’te Dramanın İryişte köyünden Uzunköprü/Kırcasalih beldesine gelmişiz. Ama İryişte’nin şuanki adını bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba İryişte olarak aradığınız köyün adı İzbişte'dir. Şu anda terkedilmiş köy olarak gözüküyor. Şimdiki ismi Agriokerasea.....

   Sil
 6. Karacaali köyüne gidin, M.KANTEMİR amcayı bulun, kendisine nüfus belgesi verdim cura köyü ile ilgili. İşinize yarayabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Cura köye ait bir listemi verdiniz acaba?

   Sil
  2. Gornova bey. Saygılarımı sunarım. Köyümüze ait listeyi. Karacaali Köyümüzün Eski Muhtarı Mehmet Kandemir beye vermiş olduğunuzu öğrenmiş bulunmaktayım. Aynı listeden bir suretinizde bana gönderebilirmisiniz. Saygılarımı sunarım.

   Sil
  3. Sayın SERHİRA, doğrudur Yalnızca Cura köyüne ait 1841 tarihli nüfus defterini verdim Mehmet amcamıza özel olarak. Kendisinin saha araştırmalarım sırasında bana gösterdiği yakın ilgiden çok memnun kalmıştım, hediye olarak kendisine göndermiştim. Şu an -Drama'nın 1841 tarihli nüfus defterini tercüme ettim ve Drama'nın Çeç nahiyesinin tarihi ile ilgili çalışmam bittiğinde tek bir kitap olarak yayınlayacağım. Drama göçmenleri köyleri ile ilgili 1479-1569 arasındaki tahrir defterleri ve 1841 tarihli nüfus defterlerinde bulunan pek çok bilgiyi öğrenebilecekler. Ancak malum hastalık şartları ve ailevi bazı durumlardan sona erdiremedim çalışmamı. İnşallah 2020 bitmeden basımını yapacağız. Tüm Drama göçmenlerine selamlar.

   Sil
  4. Merhaba sanırım birçok Drama göçmeni kitabınızda kendisiyle ilgili birçok karanlıkta kalmış bilgiyi bulacaktır. Basımı tamamlandığında bana da bildirirseniz eğer burada yayınlarım Saygılarımla

   Sil
  5. Sayın Gornova bey, saygılarımı sunarım. Köyümüz eski Muhtarı Mehmet beyin oğluna yazdım fakat bir türlü bilgi TARAFIMA vermediler. Sizin vermiş olduğunuz bilgilere nasıl ulaşabilirim. Kitabımızdan almak isterim. Geçmiş olsun. Başarılar dilerim.

   Sil
  6. Yukarıda görüldüğü üzere bizimkilerin Muhacır Kayıt belgeleri yok, çıkmadı ne yapabilirim. Yukardakilere yazdığım bilgilerde tarafıma ulaşmadı, Saygılar.

   Sil
 7. Bizim dedelerimizde, Drama Çerkiçan'dan gelmiş. Büyük dedem geri döneriz umuduyla yaşamış ve üzüldüğü için çok konuşmuyormuş. Kalp krzinden ölmüş. Keşan'ın Lalacık Köyüne yerleşmişler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısınız. Hiç konuşmadılar. Eskiden bahsetmediler o yüzden bizlerin kişisel tarihimiz hakkındaki bilgilerimiz sığ kaldı. Allah rahmet eylesin hepsine.....

   Sil
 8. Selanik vilayeti drama kazasına bağlı vitova köyü şimdi nerede haritada bulamıyorum.Bilen varsa lütfen yardımcı olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Vitova köyünün şimdiki adı Delta eğer haritada görmek isterseniz Lozan Mübadilleri Vakfında Sefer Güvenç'in derlediği "Kuzey Yunan yer adları atlası"nda tam yerini görebilirsiniz.

   Sil
  2. It's Vitovo Drama, my grandfather Haralampos was from there when he came from Tokat turkey. My phone is 00306973790048 my name is Babis

   Sil
  3. 00306973790048 I know the village my grandfather was from there. My name is Babis

   Sil
  4. Hello Babis
   Which village of Grandfather in Tokat has he immigrated..Where do you live now

   Sil
  5. From Çerdeyin Tokat to Vitovo First and now in Xanthi 100 km away from Vitovo

   Sil
  6. Very good
   Did you come to Turkey

   Sil
  7. Yes, i have travel to Istanbul, Izmir, Cesme, Sokya, Aydin, Didim, .... some years ago in vitovo they searched for gold in the old moschee

   Sil
 9. Merhaba,
  Burada anlattığınız İmam Yunus'un torunuyum ben.Oğlu Mustafa'dan Adnan'ın kızı. Dedemle bir kez daha gurur duydum.Beni çok mutlu ettiniz. Çok teşekkür ederim. Onların yaşadıklarını okumak hem üzdü hem de gururlandırdı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir mutluluğa vesile olduğum için bende çok mutlu oldum.

   Sil
 10. Merhaba,
  Bizim atalarımız da dramadan gelmişler,kulaktan dolma bilgi ile debrejen ve kaşeçenisa köyleri diyorlar, yazım yanlışım olabilir. Köyleri bulma şansımız olur mu? Anne ve babamı dramaya götüreceğim yarın yardımcı olurmusunuz
  Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba eğer İstanbul'daysanız gitmeden Lozan Mübadilleri Vakfı'na uğrayıp Sefer Güvenç'in derlediği Atlası almanızı tavsiye ederim. Orada hem yol haritası olarak hem de ad olarak bulabilirsiniz.

   Sil
 11. Slm arkadasra recep ben yunanistanda yasiyorum zise yardimci olabilirim +306941566060 baba burdan ulasa bilirsinis tsk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep bey hangi şehirde yaşıyorsunuz acaba?

   Sil
 12. Benim de dedelerim Drama Çekiçan'dan Keşan'ın Lalacık Köyüne gelmişler. Drama'ya birkaç defa gittiğimde onların Drama daki gezişlerini ve alış verişlerini hayal ettim.

  YanıtlaSil
 13. Rahmetli büyük dedem de Drama ya dönecek diye her akşam üzeri Drama ya yüzünü dönüp Atatür bizi tekrar memleketimize gönderecek umuduyla yaşamış. 1949 yılında geriye dönememenin ümitsizlik içinde ölmüş.

  YanıtlaSil
 14. Merhaba ben de koruköy den imam yunusun kızı imam hatçe nin torunu ayda.Cok şukür geçen sene selanik drama pazarlar agaro ya gittim.ve 100 sene sonra dedelerimin yaşadığı Çallı köyünü bulduk.Gerçekten çok farkĺı duygular içinde oluyor insan toprak çekiyor derlerdi doğrumuş herkes gitsin görsün bence Atatürk ün memleketinden gelmek çok çok özel bir hasret tekrar bulusmak ümidiyle drama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel ifadeler bunlar....toprak çekecek tekrar tekrar gitmek isteyeceksiniz. Saygılar

   Sil
  2. Merhaba. Ben de Yunus dedenin oğlu Mustafa'nın torunuyum. Köyümüzün tam adı Çallı mı?

   Sil
  3. Ne güzel sizi burada görmek....Bütün mübadillerin ve Yunus dedenin ruhu şad olsun.

   Sil
 15. Merhaba Kavala naibli seçmen kayıtlar ve Eyüp e inen gemi yolcu listesi ve lakaplara dair detaylı bir calısma bulamadım zaten mevcut köy isimlerine erisebiliyoruz ama köyde yasayanlar adları soy adlarına ulasamıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba öyle bir yayın veya araştırma yok. O zaman soyadı olmadığı için bulamazsınız.Lakin şanslıysanız eğer devlet arşivlerinde tasfiye talepnamelerini bulduğunuzda lakapları belki yazabilir.

   Sil
 16. Merhaba benim dedem dramadan Edirne naipyusuf köyüne göçmüş adı İsmail soyadı yaman soy ağacımda daha eskisi görünmüyor gelirken sadece bir kız kardeşini yanına almış ben kalan akrabalarımi nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 17. Rasova ve bicova birbirine yakın yerlermiydi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilemiyorum. İstanbul Lozan Mübadilleri Vakfının yayını olan Kuzey Yunanistan Yer adları atlasını alırsanız hesaplayabilirsiniz. Telefon numarasını internetten bulabilirsiniz.

   Sil
 18. Hatıralarda ismi geçen ve Atatürk'ten okul isteyen Yunus hoca babamın dedesi Yunus Akın... Mekanı cennet olsun...

  YanıtlaSil
 19. Merhabalar bizim soy ağacında rakiştan köyü çıkıyor araştırıyorum ama bulamıyorum nerede olduğunu biliyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul Lozan Mübadilleri Vakfı yayını olan Kuzey Yunanistan Eski ve Yeni yer adları atlasından nerede olduğunu tam olarak bulabilirsiniz.

   Sil
 20. Merhaba benim dedem drama lakavitsa köyünden gelmişler şimdiki ismi ne oldu öğrenebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nedim Bey. Drama ilinin Kato Nevrokopi ilçesine bağlı şu an için 33 nüfusu olan Mikroklisura köyüdür. Drama ya 56 km mesafededir. O bölgedeki rumlar Mikroklisura dan çok LAKAVİTSA ismini kullanır. Konu hakkında detaylı bilgi isterseniz yardımcı olabilirim.

   Sil
 21. Benim dedemin köyü de demirciören köyüymüş . Yassıören köyü ile akrabalar sanırım . Şuan yalova Hacımehmet köyündeyiz . Bizim köylümüz kendi köylerinin demirciören olduğunu söylüyor . Bahsettiğim Yassıören köyü de şu an yalova Elmalık köyü. Hacımehmet ve Elmalık halâ birbirene akraba köyler. Acaba bügün nerededir bu iki köy.

  YanıtlaSil
 22. Benim dedemin köyü de Demirciören köyüymüş. Yassıören köyüyle de akrabalıklar varmış. Şuan Hacımehmet köyünde oturuyoruz ve Yassıören köyü de Elmalık köyü ve halâ akrabalıklarımız var. Acaba şuan bu iki köy nerededir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba 2 tane Yassıören köyü var biri Oreo İskeçe'de öteki terkedilmiş Şimdiki adı Polipetro Drama'da....İki tanede Elmalı var ikisi de İskeçe de birinin adı Melivia, ötekisinin ismi Sidini...İstanbul Lozan Mübadilleri vakfının yayını olan atlası aldığınızda haritadaki yerini de görebilirsiniz.

   Sil
  2. Peki ya demirciören köyü nerededir

   Sil
 23. Merhaba sarisaban drama beklemis köyü simdiki ismine ulaşamadım yardımcı olun lutfennnnn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beklemiş köyü Kavala'ya bağlı şimdiki adı Dialekto
   Drama'ya bağlı Bekleşti köyü var mübadeleden sonra terkedilmiş Hrisostomos şimdiki adı

   Sil
 24. Merhaba benim dedem köstencik köyünden gelmişler şimdiki ismi ne oldu öğrenebilirmiyim ?

  YanıtlaSil
 25. Merhaba KÖSTENCİK köyü simdiki ismine ulaşamadım yardımcı olun lutfennnnn

  YanıtlaSil
 26. Merhaba, Ula köyünün yeni adını biliyor musunuz acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ula isminde bir köy bulamadım atlasta

   Sil
 27. Serhira hanım merhaba, bizimkiler de Hüseyin köyden gelmiş büyük büyük dedem Molla Recep yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Devletarşivleri.gov.tr den araştırabilirsiniz.

   Sil
 28. Merhabalar, babamın babaannesi ve büyük babaannelerimiz Selanik dramada mübadil zamanı gelmişler 1924 lerde , fakat babamın babaannesinin doğum yılı 1902 ve doğum yeri RONDİ olarak yazıyor, rondi diye bir köy veya mahalle adına rastlayamadık dramada. Bu konuda bir bilginiz var mıdır? Rondi neresi olabilir çok merak ediyoruz. Bu bilgiye yeni e-devlet soyagacimizdan ulaştık.

  YanıtlaSil
 29. Merhaba benim Dedem ve Babaannem Drama kasabasinin gulum koyunden Kiklaereli Üsküp kasabasina gelmisler.Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 30. Merhaba Serhira hanım, dedem 1924 yılında Yunanistan Drama'dan Bursa Demirtaş'a gelmiş. Nereden geldiğini nasıl bulabilirim ? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba e devletten alt üst soy bilgilerinize bakın oradan bulabilirsiniz. Rica ederim

   Sil
 31. Yukarıdaki listede Kobalişta'yı bulamadım. Yeni adı Kokinogia.

  YanıtlaSil
 32. Benim anneannem ve babaannem de oradan göç etmek zorunda bırakılmış ayriyetten eşinin de söyle orada çok mal mülk geride bıraktıklarına hep söylemişler yıllarca bunları nasıl takip edebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mübadelede gelenlere ait belgeleri ve nasıl bir yol izlediğimi tasfiye talepnamelerini ve iskan kayıtlarını anlattığım yayınlarımı okumanızı tavsiye ederim.

   Sil
 33. Merhaba, annemin babasının dedesi 1874 yılında Yunanistan Boyve köyünde doğmuş ne zaman göç yapıldı bilemiyorum. Boyve olarak araştırdığımda hiçbir sonuç bulamadım. Yeni ismi nedir acaba?

  YanıtlaSil
 34. Merhaba. Babannemim köyü kayıtlarda Arbur olarak geçiyor. İsmi değiştiği için bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Banu hanım merhaba Arburlu/Arbur/Alburlu köyünün şimdiki adı Koronouda Kılkış'a bağlı olarak gözüküyor. Haritada ayrıntılı olrak gösteriyor. Atlası edinmek için İstanbul Lozan Mübadilleri Vakfı ile iletişime geçebilirsiniz.

   Sil

YORUMLARINIZ BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ....
HEPİNİZE ÇOKK TEŞEKKÜRLER...

BU BİR MÜBADELE HİKAYESİNİN ANLATILDIĞI RADYO HİKAYESİ

KOZANA HATIRALARI......

Selam Mübadil insanların fotoğraflarıyla birlikte bir mübadele hikayesi anlatımı burada....Bakalım kimlerle ortak hikayelerimiz var?...