16 Şubat 2018 Cuma

MÜBADELE ÖNCESİ VE SONRASI ESKİ-YENİ KÖY İSİMLERİ
Selam

E-Devlette alt ve üst soy bilgileri açıklanmaya başladıktan sonra Atalarının doğduğu köylerin isimlerine ulaşanlar, şimdiki Yunanca isimlerini bilemedikleri için benden yardım istemeye başladılar.
Bu durumla ilgili olarak benimde kaynak ve  başucu kitabım olan İstanbul Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Sevgili Sefer Güvenç'in derlediği Mübadele öncesi ve sonrası Eski ve Yeni adları ile "Kuzey Yunanistan Yer Adları Atlası"nın kapağını burada paylaşmak istedim.

Atlasda 19 il için ayrı ayrı il haritaları yapılmış, yerleşim yerlerinin eski ve yeni adları haritalarda birlikte gösterilmiştir. Her il haritasının arkasında eski ve yeni adların fihristleri vardır. Atlasta yer alan vilayetler Preveze, Thesprotia, Yanya, Grebene, Kozana, Kesriye, Florina, Alasonya, Pieria, İmathia, Pella, Kılkış, Halkidikya, Selanik, Serez, Kavala, Drama, İskeçe, Rodop ve Meriç illerine ait 3739 yerleşim yerinin eski ve yeni adları yer almaktadır.

Çok değerli bir kaynak kitap olduğunu belirtmek isterim. Atlası İstanbul Lozan Mübadilleri Vakfından temin edebilirsiniz. Ayrıca  0 212 245 61 55 nolu telefon numarası ile irtibata geçerek kargo ile isteyebilirsiniz.

GÜNCELLEME4 yıllık emeğimin sonucu olan kitabımı 2018 yılında yayınladım. Vefa örneği olmasını istediğim için ; doğduğu toprakları bir daha göremeyen buğulu,elâ gözlü tüm mübadillere ithâf ettim. 
Umarım birçok mübadile faydası olur. Kitapta Kozana'ya bağlı 61 köyde yaşayan 5140 Türk-Müslüman-Erkek nüfusa ait bilgiler bulunmaktadır. Kitabı almak isterseniz eğer sertaccihan@hotmail.com adresinden veya 05386748294 nolu whatsapp hattından bana  ulaşmanız  yeterlidir. 

Memleketten-Vatana Sessizlerin Hikâyesi
1915 Yunanistan Kozana seçmen kayıtlarında Türk ve müslüman nüfusa ait bilgiler ve mübadele
adlı kitabımın arka kapak yazısıdır.

"Kimlik arayışına girdiğimde karşıma çıkan mübadele ve mübadillik idi. Konuyu araştırmaya başladıkça "mübadele bağlamında" tarihin sunulma ve anlaşılma biçimindeki yanlışlığı görmeye başladım. Çoğu mübadil torunu atalarının isimlerini bilmedikleri gibi, nereden geldiklerini, niçin geldiklerini de bilmiyorlar. Bu durum çocuklarımıza kültür aktarımı yapamadığımızın çok net bir kanıtı olarak karşımızda duruyor.
Bir toplumun mensubu olmak, o toplumun oluşma sürecinde ortaya çıkan kültürünü taşımak yükümlülüğünü de beraberinde getirir. Bireyler arasındaki zincir koptukça kültürsüz toplumlar ve kültürsüzleşme ortaya çıkmaktadır.
Bu kitapta kaybedilen Balkan savaşlarından sonra Yunanistan devleti sınırları içinde kaldığı için Yunan vatandaşı sayılan ve bu nedenle 1915 yılında yapılan Yunanistan genel seçimlerinde oy kullanan, Selanik Kozana eyaletine bağlı 61 köyde yaşayan 16 yaş üstü toplam 5140 Türk-erkek-müslüman nüfusa ait bilgiler ve lâkapları bulunmaktadır. Birçok Türk ailenin soyadlarının kaynağı bu lâkaplardır.
24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması kapsamında 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanan "Yunan ve Türk Halklarının Mübadelesine ilişkin sözleşme ve protokol" gereği Rumeli'den Anadolu'ya gelen Türkiye'nin Yunanistan doğumlu yeni vatandaşları ülkelerinin ekonomik,siyasi ve kültürel biçimlendirilmesinde kilit taşı oldular"
Sevgilerimle 
               

148 yorum:

 1. Sertaç hanım, gizli takipçilerinizdenim. Mübadele tarihi ile ilgili çabalarınızı takdirle izliyorum. Alt-üst soy sorgulaması yaptım ama bana ilçe nüfus md.ne gidin mesajı verdi. Acaba hem anne, hem baba tarafımın mübadil olmasının bunda etkisi var mı? kayıtların izi sürülemiyor mu acaba? Bunu düşünmeinin nedeni de; eşim aynı sorgulamayı yaptığında, onun da mübadil kolu ile ilgili bilgiler çıkmazken, şu anki sınırlar içinde kalan diğer soyların tarihçesini 1800 ortalarına dek verdi. Siz mübadele konusu ile yakından ilgilendiğinizden, belki bir bilginiz vardır diye soruyorum. Yazılarınızı ilgi ile okumaya devam edeceğim. İyi çalışmalar
  Çenebaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoşgeldiniz mübadele dünyama sevgili gizli takipçim Çenebaz, ne sevimli bir kod adı böyle :)
   Bazen kimlik numaranızın güncellenmesi gerekebiliyor o yüzden size ilçe nüfusa yönlendirmişlerdir.Bir aile ferdinde sıkıntı olursa akrabalık bağı kurulamıyor diye biliyorum. Her iki tarafın mübadil olması sıkıntı yaratmıyor. Benimde 2 tarafım mübadil ve kayıtları alabildim. Mübadiller 1800'lü yılların başına inemiyorlar maalesef..Anadolu'da yerleşik durumda yaşayanların soyağacı daha eski tarihlere uzanıyor.Eşinizin kaydı hangi tarihe kadar iniyor? köy olarak neresi gözüküyor? Mübadelede gelenler çıkıyor kayıtlarda aslında...Güzel cümleleriniz için çok teşekkürler, böyle cümleler beni motive ediyor.saygılarımla

   Sil
  2. Merhabalar.Drama'nın Pepeleş köyü hakkında kitabınızda bir bilgi var mı?

   Sil
  3. Merhaba Pepeleş köyü hakkında özel bir bilgim yok maalesef...

   Sil
  4. Pepelaş/Пепелаш, şimdiki adı Mirsinero. 1900 yılında 520 Pomak'ın yaşadığı söyleniyor, Çeç vadisine doğru olan köylerden

   Sil
  5. Pinarkebir köyü ile ilgili bilgisi olan varmi

   Sil
  6. Çeç vadisini harita üzerinde işaretleyebilirmisiniz. Saygılar

   Sil
  7. Merhaba Çeç vadisinin neresi olduğunu bilmiyorum. İstanbul Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Sefer Güvenç'i arayabilirsiniz. Eğer biliyorsa mutlaka size yardımcı olur.

   Sil
 2. Merhaba Sertaç Hanım,

  Öncelikle çalışmalarınız için tebrik ve teşekkürlerimi sunarım. Benim de anne ve baba tarafım Lozan Mübadili. Alt soy üst soy taramasında baba tarafının Selanik, anne tarafının Kavala'dan geldiğini öğrendim. Yine blogunuzun yardımıyla devlet arşivlerinden tasfiye talepnamelerinin yer numaralarına ulaştım. Anne tarafım için üst soy bilgisinde Kavala yazarken arşivlerde annemin dedesinin Selanik vilayeti Drama Livası Pravişte kazası Eski Kavala köyünden olduğu yazıyor. Google'a Eski Kavala yazınca genelde bugünkü Kavala şehrinin merkezindeki tarihi bölge gösteriliyor. Ancak orası bir köy değil. O zamanlar da olduğunu sanmıyorum. Üstelik Pravişte başka bir yer. Açıkçası kafam karıştı. Pravişte bugün Kavala'ya bağlı bir yer haline gelmiş. Belki üst soyda Kavala yazmasının sebebi bu olabilir. Ancak o dönemde Kavala da Pravişte de bir kaza. Dolayısıyla Eski Kavala köyü neresi acaba diye merak içerisindeyim. Sizin bu konuda bir bilginiz var mıdır ya da bir tavsiyeniz olabilir mi? Teşekkür ederim şimdiden. Saygılar sunarım.
  Mustafa Caner

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa bey
   Eski kavala/Palya köyü var. Kavala'ya bağlı... yerini Kuzey Yunanistan yer adları atlasında görebilirsiniz. 1924'de bağlı olduğu il ve kaza farklı olabilir. Bunu anlayabilmek için o dönemi çok iyi bilmek gerekiyor. Tek bir eski kavala var o da kavala'ya bağlı...size kolay gelsin.Saygılarımla

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Bahsettiğiniz eseri edineceğim.

   Saygılar

   Sil
  3. Mustafa bey, Kavala eskiden Dramaya bağlı ufak bir yerleşim. Drama ve bölgede yetişen tütünleri pazarlamak için Kavala'da iskele ve gümrük inşa edilince gelişiyor ve önemi artıyor. Yunanistan kurulunca Drama'dan ayrılıp, il olarak ilan ediliyor. Bu sebepten Kavala yazıyor olabilir

   Sil
  4. Eski Kavala Kavalanın kuzeyinde ve bu günkü adı Palea Kavala dır
   Kavala Drama yolunundaki Amigdaleonas'ın doğusunda

   Sil
  5. Bilgi için teşekkürler

   Sil
 3. Merhaba Sertaç hanım,
  ben Almanya’da yaşıyorum ve tesadüfen sitenizi buldum. Öncelikle çalışmalarınızdan dolayı sizi kutlar ve tebrik ederim. Eğer izin verirseniz size bir soru yöneltmek istiyorum: Benim dedemin dedesi Kayalar kazasının Katransa köyünde dünyaya gelmiştir. Acaba Katransa köyü hakkında dolayısıyla dedemin dedesi hakkında nereden daha fazla bilgi alabilirm? Çok teşekkür eder ve başarılarınızın devamını dilerim.
  Saygılarla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Katransa hakkında bilgim yok maalesef..ama facebook ta lozan mübadilleri 1923 , kozana selanik göçmenleri, fotoğraflarla rumeli gibi gruplar var. Aktif olan...oralardan birşeyler öğrenebilirsiniz. Saygılarımla

   Sil
  2. Katranca/Katranitsa köyü 1900 yılında 1.100 Türk ve 940 Bulgar/Makedon'un yaşadığı bir köy. Yeni adı Pirgi.

   Sil
 4. Merhabalar blogunuz gayet güzel. Dedem Florina'ya bağlı Nolylan-ı Bala'dan gelmiş burasi hakkinda hiç bir bilgi bulamadim. Herhangi bir bilginiz ya da tavsiyeniz vermı acaba? Teşekkürler😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bilgim yok.yayınlarımı takip edebilirsiniz bir fikir verebilir size saygılarımla

   Sil
  2. Nevolyani/Неволяни iki parça bir köy. Yukarı Nevolyan'da 1900 yılında 1.260 Bulgar/Makedon ve 300 Türk vardı, yeni adı Skopia. Aşağı Nevolyan'da ise 1900 yılında 150 Türk ve 150 Çingene (?) vardı, yeni adı Valtonera.

   Sil
 5. Millihoç ve mesliguşt nereye bağlı biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef hiçbir fikrim yok.Saygılarımla

   Sil
  2. Selanik kozana sarıhanlar köyü ile ilgili bilgiler varmı varsa benimle paylaşan bilirmisiniz.tesekkürler.

   Sil
  3. Kitabımı bekleyin.Orada isimleri bulabilirsiniz.

   Sil
  4. Libanova annemin dogdugu yer ama bulamıyorum bilgi verirseniz mutlu olurum saygılar

   Sil
  5. Libanovo Katerin'de gözüküyor. Yeni adı Eginio
   Libinovo Grebene'de yeni adı Diakos
   ikisi hakkında da detaylı bilgim yok.

   Sil
 6. Merhabalar sertaç hanım. Bizim soy ismimiz Yoğuçmen. Hep soy ismimizin yanlış yazıldığını düşünürdüm taki alt soy üst soy bilgilendirilmesine kadar . Acaba sizin araştırmalarınızda Yoguc yada Yogucmen diye bir yer , yada herhangi bir yazıya rasladınızmı? beni bilgilendirirseniz sevinirm .Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haritaya baktım ama maalesef bulamadım. Ama mutlaka oralarla bir bağlantısı olduğunu düşünüyorum

   Sil
 7. Merhabalar:
  Bizim soy ağacımızda dedem isabine doğumlu görünüyor ama nerede olduğunu bulamıyoruz.

  YanıtlaSil
 8. Çobanlı ahat oba ve laski arıyorum herhherh bulabilirim, dedemx2 anneannem babaannem doğum yeri buralar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çobanlı Kozana'ya bağlı >Çobanlı köy listelerini yayınladım.Geçmiş sayfalara bakarsanız bulursunuz.

   Sil
  2. Çobanlı köyüne ait kişilerin isim, doğum tarihlerini ve lakaplarını yayınladığım listelerin olduğu kitabım yayınladı.Kitapta Dedelerinizle ilgili kayıtları bulabilirsiniz. Bana ulaşmak için iletişim formunu kullanabilirsiniz. http://serhira.blogspot.com/2018/10/bir-mubadele-kitabimemleketten-vatana.html

   Sil
 9. Filarderli neresi bilgi lutfen tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filadelfi eski adı Güvelce Selaniğe bağlı bir ilçe diyebiliriz.

   Sil
 10. Anne tarafımda baba tarafımda kayılar mübadilerinden.Annemin köyü çalcılar babamın köyünü bulamıyorum .Yızgat akdağmadeninde yaşıyorum . Çalcılarla alakalı google da hiç bir resim bulamadım .Çalcılarla alakalı resimleri nerden bulabilirim dedeme göstermem kazım .Baba tarafımın köyünü nasıl bulabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalcılar köyünü gördüm fakat çok fazla fotoğraf yok elimde..bir ara yayınlarım

   Sil
 11. Abimler babama Bulgaristan vatandasligi aldırmaya çalışıyor biz selanik diye biliyoduk senelerce hayır o Bulgaristan diyor abimde soyağacndaki durumdan..ahatlar köyü nerededir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ahatlar köyü Kavala'ya bağlı mübadillerin çifte vatandaşlık hakkı yoktur.

   Sil
 12. Merhaba Selanik Esenli köyü hakkında 350 haneli birtek büyük bir dağ köyü olduğu bilgisinden başka soyum hakkında bir bilginiz varmı? Soyum Selaniğin tam olarak neresinde yaşamış bunu öğrenmeyi çok isterdim en azından haritaya ellerimi gezdiririrdim. Bizim oralara gitmemiz herhalde bu yaşamımda olamayacak ama en azından küçük bilgiler olsa..Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Esenli olarak bir köy yok.Ereseli (Serez'e bağlı) ya da Ereselli (Kılkış'a bağlı) olabilir mi?

   Sil
  2. http://www.bakisarisakal.com/Mübadele%20Sırasında%20Selank%20Müslüman%20Türk%20Köyleri.pdf
   Tekrar merhaba, burada esenli köyü görünüyor bilgisi de burada var yani esenli var üst soy bilgimde de öyle yazıyor ama şimdiki adı ne acaba yeri nerede bilmiyorum ne yazıkki.

   Sil
  3. Merhaba köylerin söylenişi hakkında farklılıklar oluyor. Linkini gönderdiğiniz site Baki Sarısakal'a ait. Kendisi mübadele ve Rumeli konularında yıllardır yazılar yazar. Halkı bilgilendirme konusunda otoriterleriden biridir bence.....Zamanında yazılarından çok faydalanmıştım

   Sil
 13. Merhabalar annenin baba tarafı Selanik göçmeni alt üst soy bilgisine baktığımda doğum yeri Eski yazıyor bilginiz var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam iki tane Eskiköy var Drama'da ve Kavala'da

   Sil
 14. Selamlar Sertaç hanım ben Mehtap herkes gibi bende e Devlet'ten soyumuzu araştırırken mübadil torunları olduğumuzu öğrendim çok heyecanlandım daha fazla bilgi edinme konusunda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum benim babaannemin babası pereveze 1864 doğumlu nasıl bir yol çizmem gerekiyor bilgi edinmem için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam "Mübadelede gelenlere ait belgeler"adlı yayınım size bilgi verebilir. Linkini aşağıya ekledim. Saygılaraımla
   http://serhira.blogspot.com/2014/11/mubadelede-gelenlere-ait-evraklar.html

   Sil
 15. Çağıl Girgin12 Eylül 2018 11:06

  Merhaba Sertaç Hanım, dedemin babası mübadele öncesi gelmiş fakat erken yaşta hayatını kaybetmiş. Dedem de genç sayılabilecek bir yaşta hayatını kaybetmiş. Maalesef çok az bilgiye sahibiz. Köklerimizle ilgili işittiklerim, Drama göçmeni olduğumuz ve Pomak Türkü olduğumuzdu. E devlet sorgulamasında göç eden büyük dedenin doğum yeri "Starvaç" olarak yazılmış ancak burasıyla ilgili aramalarda hiçbir bilgi bulamadım. En yakın Stavros olduğunu düşünsem de burayla ilgili herhangi bir bilginiz varsa beni de bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tahmininiz doğru olabilir. Şiveden dolayı böyle farklı söylenişle olabiliyor. Maalesef bir bilgim yok.Facebook da bulunan Selanik göçmenleri gruplarını takip edin. Belki birşeyler bulabilirsiniz.

   Sil
  2. Starecik/Старен köyü olabilir. 1900 yılında 66 Pomak'ın yaşadığı söyleniyor. Yeni adı Polilito.

   Sil
 16. Merhaba Sertaç hanım. Eski Kurtalan ya da Kurdalan köyü hakkında araştırma yapıyorum, İskeçe tarafında olması muhtemel. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu atlasta Kurtalan köyü var İskeçe'ye bağlı...Başka bir bilgim yok maalesef Atlası alırsanız yerini tam olarak gösteriyor.

   Sil
 17. Merhaba Sertaç hanım. Benim büyüklerim yunanistanın farklı yerlerinden Türkiye’ye göç etmişler. Bir dedem Drama livasına bağlı ravanya köyünden diğer dedem ise kavalanın kınalı köyünden göç etmişler. Ben Yunanistan’a gidip oraları görmek istiyorum lakin şuanki adlarının ne olduğunu bilmiyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz size çok minnettar olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Fatma hanım Ravenya köyünün şimdiki adı Makriplagi, Kınalı köyünün ise Kokinochoma sevgilerimle

   Sil
 18. kayalar ökelemezköyü yeni ismi nedir yazamısınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ökelemez köyü diye bir köy yok maalesef...söyleniş farkı olabilir.Sevgiler

   Sil
 19. Saranlar ve diyenler derdi babam ancak hala bu köylerin yunanca isimlerini bulamadım. Kozanaya bağlı kütükte de çıkıyor ama köyleri bulmak zor gerçekten. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Saranlar adında bir köy yok, Sarıhanlar olabilir.Yunanca ismi Alonakia... Deyinli ya da Dienli'nin Yunanca ismi ise Ligeri...Her iki köyde Kozana sınırlarında....

   Sil
 20. Merhaba benim dedem izmir gulbahce köyüne gelmişler dedem tek cocukmus e devletten baktığımda dedemden önceki soy bağı hiç yok ne annesi ne babası gözükmüyor bu kayıtları nerden bulabilirim yol gosterirseniz çok sevinirim şimdiden tskkr ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Serpil hanım nereden geldiklerini (hangi köyden) bilmeniz lazım ya da tahmin ettiğiniz köylere tek tek bakmanız gerekiyor. Belki tasfiye talepnamelerine ulaşabilirsiniz. Ya da lâkap bilmeniz gerekiyor.

   Sil
 21. merhabalar,
  öncelikle herkese cevap ve bilgi vermeye çalışan bu yaklaşımınız için teşekkür ediyorum.
  benim babamın dedesi OSMANİYE 1873 yılında doğumu tarihi görünüyor ve ilk nüfus kaydı kırklareli/vize/küçükyayla köyü olarak girilmiş. köyün tarihine baktığımda rum köyü olduğu yazıyor ve balkanlardan da göç alan bir köy olduğu söyleniyor. bu osmaniye nin nereden geldiği belirsiz bugünkü osmaniye mi yoksa balkanlarda vidin de eski bi köyün adımı yada selanik te bi köy var mı bilemiyorum. araştırmamı ilerlete bilmek için ne tavsiye edersiniz. şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Umut Vidin Bulgaristan sınırlarında yani kaçarak gelmişler. Mübadele de gelenlerin tek şansları antlaşma sonucu geldikleri için listelerinin bulunması....sizinkilere ait belge olduğunu sanmıyorum. Yine de devletarşivleri.gov.tr katalog araştırmadan bir bakın isterseniz. Ancak aile büyüklerinizden duyduklarınızla yol alabilirsiniz. Selanik'te Osmaniye köyü var mı bilmiyorum. Yukarıdaki haritadan edinmenizi tavsiye ederim.

   Sil
 22. Selamani koyunde esimin akrabalari var esimin babasi yunanistandan gelme biz vatandaslik alabilirmiyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mübadele de gelenlerin vatandaşlık hakları yok.

   Sil
 23. merhaba biz de ravanya köyündeniz detaylı bilgi bulamıyorum nasıl bulabilirim ismim tuğba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ravenya/ Ravena köyü ile ilgili sadece şunu söyleyebilirim. Bu bilgide yukarıda anlattığım başucu kitabından Drama'ya bağlı yeni adı ise Makriplagi

   Sil
 24. İyi akşamlar kitabınızın çıkmasını büyük bir heyecanla bekliyorum büyüklerim demirhisarın mahmudlu köyünden gelmişler eski haritalarda mahmudlu yu buldum fakat günümüzdeki yerini tespit edemiyorum bu nedenle yardımınızı rica edecektim lakap olarak da şahbazoğullarını kullanıyorlarmış anlatıldığına göre Türkiye'ye gelen İsa zihni 1920de mecliste başkatşplik yapıyor iş Bankası ve iller bankasının kurulmasında önemli görevler alıyor
  İlginize şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi akşamlar yukarıda da yazıyor ama gözden kaçırdınız demek ki kitabımı 2018'de yayınladım. Ama içinde sadece Kozana'ya bağlı 62 köy listesi mevcut...Yukarıdaki atlası alırsanız bulabilirsiniz. 4 tane Mahmutlu var. 3 ü Serez 1 i Kılkış'a bağlı..

   Sil
 25. İyi akşamlar kozana sarımusalı veya sarımsalı köyünü arıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sarmusalar/Sarı Musalar köyü isim listesi ve lakapları kitabımda var. Yukarıdaki mail adresimden ya da 05386748294 nolu whatsaap numarasından bana ulaşıp sipariş verebilirsiniz. Harita da yerini görmek isterseniz yukarıda adını verdiğim atlası edinmeniz size yol gösterir.Saygılarımla

   Sil
 26. Karacilar köyü kozanaya bagli sanirim bi adida drepano dogrumudur yardi.ci olursanız sevirim.Drepano farkli bir yerde çıkıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 adet Drepano var. Biri Karacılar Kozana, ötekisi terkedilmiş köy eski adı Burgucak Çiftliği Evros'da

   Sil
 27. dedem ve babaannem fiorne diye bir yerde doğmuşlar bunlar hakkında daha geniş bilgi edinme şansım var mı resmi yollardan saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Fiorne olarak bir köy ismi yok daha fazla bilgiye sahip olmanız lazım lakap ilçe şehir v.s

   Sil
 28. merhabalar :) Selanik / Sarışaban / Çayleyik göçmeniyiz. listelerde bu isimde bir yer yok ya da doğru kaynağı bulamadığım için ben ulaşamadım. Bir listede Çağlayık diye bir isme rastladım en son onun olabileceğini düşünüyorum. sanırım bugünkü adı Dipotamos. köyle alakalı bilgiler ve orada gelenlerin lakapları hakkında bilgi mevcut mu? paylaşırsanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hatice hanım tahminiz doğru olabilir şive farkından dolayı böyle farklılıklar oluşuyor. Maalesef yok

   Sil
  2. Çağlayık/Челейкенъ/Διπόταμος köyü 1900 yılında 460 Türk'ün yaşadığı bir köy. Yeni adı Dipotamos.
   1913 yılında ise 1.097 Türk yaşıyor.

   Sil
  3. Metin bey bloguma cevaplarınızla verdiğiniz katkı için teşekkür ederim

   Sil
 29. Merhaba dedem kolarca köyünden gelmiş ama öyle bi köy ismi bulamadim.yardiminiz için şimdiden tsk ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolarci/Kolarca Florina'ya bağlı bir köy yukarıda anlattığım atlası alırsanız orada bulabilirsiniz.

   Sil
 30. Merhaba. Yunaistan kuşterek yada kujterek diye bir koy var mı ? Ye i adi nedir ve nerededir. Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 31. Merhabalar değerli insan.
  Ben sizlere Niğde'den ulaşıyorum. Baba tarafım selanik kozona ishaklar mübadili. lakin onca aramama rağmen ishaklar'ın şimdiki adı ve yerleşkesi konusunda net bir kayda ulaşamadım. bu konuda bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Murat ÜMRANLİOĞLU / NİĞDE

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhtemelen köy statüsü kapatılmış. 1900 yılında yalnızca 137 Türk'ün yaşadığı bir köy.

   Sil
 32. Merhaba dedem kılkis marşal diye bi köyden gelmiş ama ben bu köy ile ilgili her hangi birşey bulamadım bana yardımcı olabilirsiniz şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kılkış'a bağlı Maraşlı ya da Marsalı adında bir köy var. Halk arasında söylenişleri farklı olabiliyor. Sanırım aradığınız köy Marsalı şimdiki adı Pevki ve mübadeleden sonra terkedilmiş

   Sil
 33. Potaras: Emeğinize sağlık kitabı almayı düşünüyorum en yakın zamanda size ulaşacağım

  YanıtlaSil
 34. Merhaba, aile soy ağacıma baktığımda büyük dedelerimin Yunanistan/Kozanalı olduğunu öğrendim. Annemin söylediğine göre köyleri Hacıran veya Acıranmış. Büyük dedemin adı Musa(1868) baba adı Ali. Köylerini araştırıyorum bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba yukarıda ve diğer yayınlarımda açıklamıştım izlediğim yolları..
   Ayrıca kitabımda da mevcut Hacıranlı köyü mail adresimden ya da 05386748294 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.


   Sil
 35. Saygı değer hanımefendi e-devlet uzun arayışlar bulamadım sizden yardımcı olmanızı diliyorum babam Selanik Vardar ovası menteşeli köyünden gelmişler bir de İkiyamaç menteşeli köyü var hangisi Vardar ovasına yakin olan menteşeli kötüdür soy kütüğümdefasla bilgimde yok yalnızca sakallı bayram lakabı var okadar saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bayram bey merhaba
   Vardar ovası çok büyük bir ova..2 tane mübadeleden sonra terk edilmiş Menteşeli var. Biri Kavala da, biri Selanik'te..bir başka Selaniğe bağlı Menteşeli de var. Şimdiki adı Elia...yukarıdaki atlası alıp yerlerini tespit edebilirsiniz.

   Sil
 36. Merhaba.Esenli’ nin şuanda adının eripia mersinouda olduğunu öğrendim. Bir bilginiz var mı? Babam dedesini hiç görmemiş yani biz büyük dedemizin mezarının nerede olduğunu bilmiyoruz ne yazıkki babamın babası,yani dedem annesiyle 4 yaşında mübadeleyle gelmiş. Gemide mi vefat etmiştir filan geçmişimizi bu kadar bilmek büyük üzüntü veriyor. Genlerimiz nereden geliyor bilmiyorum. Hep selanikteler miydi bilmiyorum. Nerede yaşadılar bilmiyorum. Çocuğumuz da bilmeyecek. Hep bir eksiklikti köyümüz olmaması ama varmış göçmüş te olsalar zorunluluktan...Herbilgi beni mutlu edecektir. Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba köklerimizle zincirlerimizin kopması gerçekten çok acı ama birçok araştırmacı bu konuda bilgilerini ve yayınlarını paylaşıyor. Mutlaka bir yerden yakalarsınız ve tekrar halkaları oluşturursunuz.

   Sil
 37. Dedem Yonuslu'dan (Yunuslu) Köyün Nüfus Bilgileri varmi. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 38. Merhabalar, dedemin dedesinin e-devlette 1873’ten 1931’e kadar doğum yeri viran köyü yazıyor bu köyü araştırdığımda bulgaristanda eski türk köyü olarak çıkıyor ama şuanki adını bulamadım acaba siz biliyor musunuz? İkinci sorumda babaannem tarafıda hep muğla datçalılar ama 1930 yılında doğum yeri yine viran fakat nufusa kayıtlı oldukları yer kırıkkale/keskin/barak köyü geçiyor. soy ağacını görene kadar kırıkkaleyle ilgili bir bağlantımız olduğunu hiç bilmiyorduk. Acaba barak köyü o dönemde mübadele göçü alan bir köy müydü? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba birçok yazımda gedikten sonra yerleştirildikleri yerleri de yazmıştım. Onları takip edebilirsiniz. Viran olarak bir mübadele köyü yok ama Kozana'ya bağlı Vinyan ve Serez'e bağlı Virhanlı köyü var.

   Sil
 39. Merhaba kitabınızda Kozanaya bağlı Potaras isimli bir Türk köyü varmı eğer varsa bu köyün şuan ki ismi nedir acaba cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim umarım anneannemin köyünü bulabilirim Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Potaras Kılkış'a bağlı olarak gözüküyor. Pataros'un şimdiki adı Drosato, Patareş'in Agh.Kiriaki, Portoros/Potras/Portarazi olarak Kozana^ya bağlı bir köy daha var onunda şimdiki adı Protochori

   Sil
 40. Merhabalar Sertaç Hanım, kayınvalidemin anne tarafı Porayzir diye bir yerden görünüyor ama nerede olduğunu bulamıyoruz. Sadece Selanik tarafından olduğu bilgisi var. Acaba Porayzir isimli bir yer kaydına rastladınız mı? Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Porayzir olarak bulamadım. Söyleniş-yazılış farkı olabilir. Sadece şöyle bir tavsiyem var.Türkiye'ye geldiklerinde yerleştirildikleri köydeki diğer mübadillere gidip sorulabilir. Belki oradan net olarak geldikleri köyün adı çıkar

   Sil
  2. Bizde çok arıyoruz kökenimiz porayzir diye görünüyor ama bı türlü bulamadım burayi da tesadüfen gördüm soyadları Aykan acaba bı akrabalık olabilir mi bilemiyorum.

   Sil
 41. Merhaba, benim babamın büyükbabası 1887 SİLMASİ doğumlu görünüyor nüfusta. Babaannemden dinlediğimiz kadarıyla 1903 yıllarında istanbul şehremini'ye yerleşiyor. Silmasi ile ilgili bir bilgi bulamadım, acaba sizin bir fikriniz var mıdır? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ceylan
   Maalesef bir bilgim yok atlasa baktım orada da yok. Şehremini'ye ait eski kitaplarda belki oraya yerleşenler hakkında bir bilgi bulup oradan hareket edebilirsiniz.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 42. Merhaba saygılar. Bizim köyümüz pilamaç çıkıyor fakat bende ulaşamadım şi.diki iş.i hakkında bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. SAYGİLARİMLA İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ergün bey yukarıdaki atlası almanızı tavsiye ederim. Pilamaç olarak bir köy yok ama söylenişi farklı olabilir.

   Sil
 43. Büyük toraman ve küçük toraman köyleri hakkında bilgi vetir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba maalesef Toraman köyleri olarak bulamadım atlasta

   Sil
 44. Merhaba dedemin köyü birecesoma diye gözüküyor soy ağacı nda fakat bulamıyorum yeni ismi hakkında bilginiz varmi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Birecesoma olarak atlasta yok maalesef

   Sil
 45. Merhaba Sertaç Hanım annemin anne dedesi Selanik Çazlar Köyü baba dedesi de Selanik Zaça Köyü doğumlu, Selanik merkeze çok yakın köylermiş diye biliyor annem ,her iki köyü de internette bulamıyorum, bir bilginiz var mı acaba? Çalışmalarınız ve emekleriniz için şimdiden çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba efendim bazı köylerin isimlerini bulmak çok zor oluyor çünkü şiveli ile farklı söylenişleri oluyor. Maalesef atlasta bulamadım. Türkiye'ye geldikten sonra yerleştirildikleri yerlerde olanlarla görüşebilirseniz farklı bir kaç bilgi edinebilirsiniz.Saygılarımla

   Sil
 46. merhabalar öncelikle bu değerli bilgileri bize ulaştırdığınız için teşekkür ediyorum..dedenin babası SİROZLU ZALEÇAVA KÖYÜ diye bi köy doğumlu acaba bilginiz var mı şimdiki ismin serez olduğunu düşünüyorum bu köy adına hiç rastladınız mı

  YanıtlaSil
 47. Merhaba Atlastan tüm Serez/Siroz'a bağlı köylere baktım ama bu isimde bir köye rastlamadım. Söyleniş ya da yazılışta farklılık olabilir.

  YanıtlaSil
 48. İyi çalışmalar dilerim
  soy ağacıma göre babamın annesi 01/07/1918 ÖRENDİRE
  Babamın annesinin anneside 01/07/1890 öRENDİRE doğumlu google a arattığımda örendire diye bir yer çıkmıyor sizn bilginiz varmı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örendere mübadeleden sonra terk edilmiş Kavala'ya bağlı bir köy.Şimdiki adı Orino haritada görmek istiyorsanız yukarıdaki atlası almanızı tavsiye ederim.

   Sil
 49. Merhabalar efendim benim dedelerimin doğum yeri olarak nasliç vostaran köyü geçiyor. Kayıtları varmı acaba. Yeni ismi nedir. Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba atlasta Vostaran olarak bulamadım. Voştareni/Vostarani/Veştıran olarak var en yakın olarak şimdiki adı Meliti Florina'ya bağlı

   Sil
 50. Merhaba sertac hanim
  Benim soy kutugumde dedem dramadan gelmis gozukuyo eskilerin anlatmalari koy olarak rondi veya rondo diye bir koyden geldiklerini anlatirlardi.
  Bu koyden 2 tane varmis assagi rondi ve yukari rondi.
  Bununla ilgili bilginiz varmidir ve yeni ismi nedir acaba bana yardimci olursaniz cok sevinirim

  YanıtlaSil
 51. Merhaba sertac hanim dramanin rondi veya rondo diye bir koyunu ariyorum.bildigim kadariyla asagi rondi ve yukari rondi diye iki adet varmis bu koylerin yeni isimleri nedir acaba yardimci olursaniz cok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba maalesef atlasta Rondi ya da Rondo adında bir köy yok. Yakın olarak söyleyebileceğim bir köy ismi de yok

   Sil
 52. Merhabalar biz selanik kastriye jerveni köyü mübadillerindeniz fakat bazı akraba büyüklerimiz setuma veya setoma isminde bir köydende bizimle gelen akrabalarımızda var diyor ben araştırdım ama bulamadım setuma bu günkü ismi nedir aceba rica etsem yardımcı olurmusunuz?

  YanıtlaSil
 53. Porayzir ile ilgili hiç bi bilgi yok mu acaba soyumuz ordan geliyor ve soyadlarımız o zaman Aykan mis şaziye ve İsmail Aykan

  YanıtlaSil
 54. Sertaç hanım selamlar, çalışmalarınızı takdirle takip ediyorum, ben Kılkış kazasına bağlı Kayalı köyünü arıyorum, günümüzdeki ismine de ulaşamadım, bir katkınız olursa çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba efendim çok teşekkürler Kayalı köy 2 tane biri Serez de şimdiki Lithotopos diğeri Selanik de şimdiki adı Vrachia Kılkış olarak bulamadım

   Sil
 55. Merhaba alt üst soy ağacına baktığımda esirli yazıyor yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 56. Merhaba Atlasa baktım Esirli olarak bir köy ismi bulamadım maalesef

  YanıtlaSil
 57. Merhaba, dedemler Drama’ya bağlı Raşova köyünden göç etmişler. Kitabınızda bu köyden bahsediyormusunuz. Başarılarınız daim olsun. Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hayır yok Kozana'ya bağlı köyler var.Çok teşekkür ederim.

   Sil
 58. Merhaba annem ailesinin nerden göç ettiğini bilmiyor ama yunanistan olarak net olmayan bilgiye sahibiz e devlette porayzir yazıyor. Google a porayzir yazınca sadece yuanistandaki eski türk köyleri gibi şeyler görüyorum ama porayzir tam olarak neresi şuan nerede bilmiyorum. Bilen biri varsa çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba atlasta maalesef porayzir olarak yok ama sani bana şiveli olarak yazılmış olarak geldi.

   Sil
  2. Teşekkür ederim

   Sil
 59. Merhaba. Aile büyüklerim karanayibale ya da karanayibale doğumlu görünüyor. Kendileri ise Selanik göçmeni olduklarını söylüyorlarmış. Ben kendimce naipli köyünden olabileceklerini düşündüm. Sizden bilgi alabilmemiz mümkün mü acaba? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba e-devletten alt-üst soy bilgileri kayıtlarınıza bakın. Oradan hangi köyden geldiklerini görebilirsiniz.

   Sil
 60. Merhaba benim de babamın tarafı volkova annemin tarafı da omurtak gözüküyor. Kitabınız da buralarla ilgili bir bilgi var mı yada siz biliyor musunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gürcan bey merhaba maalesef bir bilgim yok.

   Sil
 61. Drama kozluk köyü nün yeni adı nedir acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orhan bey merhaba Drama'ya bağlı Kozluk köy değil de Kozlu Köy olarak geçen bir köy var. Şimdiki adı Platania.....

   Sil
 62. Merhaba
  Benim soy ağacında bazi büyüklerim Avrathisar görünüyor onu buluyorum ama birde Alanlı köyü olarak geçen kayitlar var.Bu koyle ilgili bilginiz var mi?Simdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Alanlı köyü ile ilgili bilgim yok fakat Atlasta yeni adının Platia olduğunu ve Selaniğe bağlı olduğunu öğrendim.

   Sil
 63. Merhabalar, Nasılsınız ? Dadayık diye bir yer arıyorum bir türlü bulamadım. Soy ağacında çıktı. Bir arkadaşım Selanik tarafı dedi ama tam ismi nedir öyle bir yer var ise ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ahmet bey iyiyim sağolunuz. Atlasa baktım fakat Dadayık adında bir yerleşim yeri yok. Maalesef

   Sil
  2. Peki, yine de çok teşekkür ederim. Size çok zahmetler oldu..

   Sil
 64. Merhaba,
  Bizim soy ağacımızda Mişligoş, Mişlitaş ve Ihlamur isimleri geçiyor. Buralarla ilgili bir bilginiz var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mişligoş/Mislugoş/Mislegoşti Kozana'ya bağlı bir köy olarak gözüküyor.Günümüzde adı Mesologos Ihlamur köy Selaniğe bağlı bir köy mübadeleden sonra terkedilmiş.Yunanca adı Flamouri Ihlamur köy ile ilgili bir yayınım vardı.Blogdaki yayınların içinde bulabilirsiniz.

   Sil
  2. Teşekkür ederim.

   Sil
 65. Sertaç hocam merhabalar umarım iyisinizdir . Benim e devlet soy ağacımda arbur yazıyor şimdi ki adı hakkında bilgi alabilir miyim ? Ve nereye bağlı olduğunu da çok merak ediyorum şimdiden çok teşekkürler ❤️

  YanıtlaSil
 66. Merhaba şimdiki adı Koronouda'ymış.

  YanıtlaSil

YORUMLARINIZ BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ....
HEPİNİZE ÇOKK TEŞEKKÜRLER...

BU BİR MÜBADELE HİKAYESİNİN ANLATILDIĞI RADYO HİKAYESİ

KOZANA HATIRALARI......

Selam Mübadil insanların fotoğraflarıyla birlikte bir mübadele hikayesi anlatımı burada....Bakalım kimlerle ortak hikayelerimiz var?...