13 Kasım 2014 Perşembe

MÜBADELE'DE GELENLERE AİT EVRAKLAR


YUNANİSTANDA DOLDURULAN BELGELERSelam
Eski yazılarımı okuyanlar bilir.Ben aile büyüklerimi araştırmaya başladığımda elimde hiçbir belge yoktu. Zaten  ailemde;  sessizlik yemini etmiş gibi konuşmuyordu. Sadece biz Selanikliyiz. Bizimkiler Selanik'ten gelmişler,bunu bilin yeter diyorlardı. 1.kuşak mübadil olan dedemler ve büyük annemler sırları ile birlikte çoktan toprak olup, göçüp gitmişlerdi. Anlıyorum ki çok acılar çektikleri için sessiz kalmayı tercih ediyorlardı. Yaprak gibi savrulmuşlar, mübadelenin ne demek olduğunu bile anlayamadan vatan bildikleri evlerinden yurtlarından, bilmedikleri bir başka yere gönderilmişlerdi.

Şimdi düşünüyorum da; birçok insan  için sil baştan bir hayat...Ne kadar zor..İnsan için ne önemlidir? Ailesi, evi, eşyaları, hayvanları, tarlası, elleriyle diktiği ağaçları, emek verdiği mahsulleri, mezarları, geçmişleri...Bunların hepsini bir anda bırak ve sersefil bir halde yollara düş..Balkan savaşlarından zaten yeni ve yenik olarak çıkmışsın. Bir yığın acı çekmişsin. Birdenbire hopp Türkiye'ye ye....Bir de vatan değiştir.

Yine de iyi adapte olmuşlar diye düşünüyorum zaman zaman...Bu durumu da Türklerin göçebe olmalarına bağlıyorum. 600 yıllık bir imparatorluk çökerken böyle acılar yaşanması da olağan tabii Bu duruma söylenecek bir şey yok..
MÜBADELE BELGELERİ( Ananemin babası İzzet Dede ve ailesine ait olan Tasfiye Talepnamesi)


Atalarımı araştırmaya başladığımda, ilk olarak Devlet Arşivlerinin Cumhuriyet arşivleri bölümünden aile içinde dilden dile aktarılan lakapları, köyleri, anne-baba adları ile araştırma yapmaya başladım.Acaba hangisi bizimkiler diye...Dayım, annem, teyzem, halam, yengeler, köydeki yaşlılar ile sürekli  görüşüp, konuşmaları birbirine ekleyerek puzzle yapar gibi günlerce araştırma yaptım. 
Sonucunda bizimkilerin tasfiye talepnamelerine ulaştım.

Aşağıda gördüğünüz annemin babası Haydar Dedeme ait tasfiye talepnamesinin ilk sayfası...

YUNANİSTANDA DOLDURULAN BELGELER

Bu sayfadan Bir kadın, bir erkek iki kişi geldiklerini, Ücretli yolculuk yaptıklarını, hangi limandan gemiye bindiklerini, Haydar dedemin babasının adının Mustafa olduğunu öğrendik.
Bu arada bu tasfiye talepnamesinde ilginç olan ne biliyor musunuz? Haydar Dede mübadele olduğunda hem öksüz, hem yetim, hem de reşit değil..Kimsesi olmadığı için yanında bir kadın ile birlikte Türkiye'ye gönderilmiş. Aile de kimse o bayanı tanımıyor ama Derinkuyu muhtarlığına ait belgelerde o annesi olarak kayıtlı gözüküyor.Ama annesi değil...İşte böyle durumlar söz konusu...Parçalanmış aileler... kim, nerede, nasıl bilinmiyor.

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. En üstteki İzzet dede'ye ait tasfiye talepnamesinde "ücretsiz seyahat" yazıyor. Ama altta ki Haydar Dede'ye ait olan talepnamede "ücretli seyahat" yazıyor. Neye göre böyle bir ayrım yapmışlar acaba?


TASFİYE TALEPNAMELERİ

Tasfiye talepnamesinin ilk sayfasının Türkçe tercümesi 

Bize birçok bilgi veriyor.Tam olarak nerede yaşadığını yani memleketini(onların izlerini nerede aramamız gerektiğini),mesleğini, babasının ismini....Nur içinde yatsın babam babasına bazen peder bey diye hitap ederdi..Bize farklı gelmezdi ama aramızda yabancı birileri olduğunda bu hitap şekli onlara çok garip gelirdi....Bakışlarından anlardık :))

TASFİYE TALEPNAMELERİTASFİYE TALEPNAMESİTarlalarının, kimlerin tarlaları ile  komşu olduğunu,tapularının kimlerin adına olduğunu ve tapularının Balkan Harbinde kayıp olduğunu söylemişler. Ayrıca altın olarak hesabını yapmışlar.TASFİYE TALEPNAMESİ


Ambarlarında ne kadar arpa, buğday olduğunu varsa eğer hayvanlarının ne olduğu ve değeri yine altın olarak hesaplanmış.
MÜBADELE BELGELERİİşte elime aldığımda beni asıl duygulandıran sayfa....
Daha önceki yazım  BEN MÜBADİL TORUNUYUM-2-' de bahsettiğim Osmanlıca A3 pelür kağıda yazılan, elime almama izin verilen, orada isimlerini, imzalarını parmak izlerini gördüğümde beni duygu seline boğan son sayfa......
Onlarla aramda oluşan somut bir bağ.....

DEVLET ARŞİVLERİ BELGE


Yukarıda gördüğünüz belge Ananemin babası İzzet Dede'ye ait..Ananem Fatma 13.yaşındaymış
 Muhacir Kayıt Örneği de  tasfiye talepnamelerini bulduktan sonra isteyeceğiniz 2.belge....

Gemiden nerede indikleri, kaç kişi geldikleri, kaç yaşında oldukları, nereden gelip nereye yerleştirildikleri belgenin içeriğinde yazılı.....Bu belgeyi elime aldığımda mutluluktan havalara uçmuştum.
Küçük bir dip not eklemek isterim. Yerleştirildikleri köyün adı "Çarşı dere",bizimkilerin geldikleri köyün adı "Cuma", Yetkililer bizimkiler gelince sanıyorum, unutulmasın diye köyün adını "Çarşı cuma" olarak değiştirmişler. :)

MÜBADİLLERE AİT EVRAKLAR

Yukarıda gördüğünüz Muhacir Kayıt Örneği de Babaannemin babası Rüstem Dede'ye ait...Babaannem Necibe'de 15 yaşındaymış. İki aile de Yunanistan'da Kayalar Kazasına bağlı Cuma köyde kapı komşusu iken; Türkiye'ye getirildiklerinde biri "Çorum-Sungurlu-Çarşı dere köyüne", öbür aile ise "Çorum'a" yerleştirilmişler. Böylece komşular, aileler birbirini kaybetmiş.
Bu arada bir parantez açmak isterim. Bizimkiler birbirini kaybetmemişler. Çünkü yerleştirildikleri yeri beğenmediklerinden dolayı hepsi toplanmış, Niğde'ye yerleştirilen diğer dedemin abisi bir gece at arabasına tüm akrabalarını doldurmuş Niğde'ye getirmiş.
MUHACİR KAYIT ÖRNEĞİ


Yukarıdaki Muhacir kayıt örneğinde ise Dedemin diğer bir kardeşi Salim Dedelerin ilk yerleştirme de Niğde Hasaköy'e yerleştirildikleri, 4 yıl  sonra  06.03.1928 tarihli emirname ile Adana'ya gönderildiklerini öğrendik.
Böylece yıllarca kulaktan kulağa aktarılan durum belgelenmiş oldu.
MÜBADELE BELGELERİ
Aşağıda yayınladığım listeler Çorum Sungurlu mübadil listeleri.. Belki dedelerinizi bulabilirsiniz.

MÜBADELE BELGELERİ

MÜBADELE LİSTELERİ

MÜBADİL LİSTELERİBir diğer belge ise; Türkiye'de yerleştirildikleri yere göre düzenlenen mübadil listeleri.....
Bu arada bu belgelerde çok sağlıklı olarak hazırlanmamış.Çünkü yukarıda mübadil kayıt örneğinde  Rüstem dedenin yerleştirildiği yer Çorum olarak gözüküyor fakat bu listelerde "Çarşıcuma" köyü olarak gözüküyor. Hak vermek lazım tabii o karmaşıklık, o hengame, fakirlik, cahillik her şey üst üste gelmiş.


Şimdi de sırada "İskan Kaydı Talep Formu" var. Ama bu belgeyi alabilmem için adına kayıt istediğim kişilerden birinin varisi olduğumu kanıtlayan verasetnamenin olması gerekiyor. Bu yüzden ananemin babası İzzet dedenin verasetini almak üzere mahkemeye başvurdum. Son duruşma artık 18.Kasım.2014'de....Umarım verasetnameyi alabilirim. Alabilirsem eğer; bu seferde Devlet Arşivlerine İskan Kaydını almak için başvuracağım. Umarım geçmişini arayan mübadil torunlarına bir nebze olsun faydam olmuştur.
Tekrar görüşmek üzere 
   Sevgiler...

GÜNCELLEME
18.Kasım.2014'de duruşması olan verasetname davam, annanemin kardeşleri Osman ve Mümine'nin yaşadığını ya da öldüğünü ispat edemediğim için, Nüfus Müdürlüğünden de "kayıtları bulanamamıştır" cevabı geldiğinden dolayı (Nüfus Müdürlüğü bilmiyormuşşşşş)  Mayıs'a ertelendi. Mayıs'ta gittim. Hakime hanım ispat için tanık istedi.Hepsinin öldüğünü tanık olarak sadece annemin olduğunu söylememe rağmen yeterli bulmadı.Tekrar Nüfus Müdürlüğüne yazı yazılmasını istedi. Nüfusta çalışanların böyle yol göstericilikten uzak, sıradan cevaplarına çok kızdığını da ekledi.Bende artık çok yorulduğumuzu ve davadan vazgeçtiğimi söyledim.Çünkü dava 3.yılına girmişti. Vazgeçemeyeceğimi söyledi. :) Kamu davası devam edermiş. Dava Eylül'e ertelendi. Eylül'de ki davaya annemin ameliyatı sebebiyle katılamadım ve dava düştü. 
Şimdilik iskan kayıtlarını alabilmem mümkün gözükmüyor maalesef...
Hala umudumu kaybetmedim.Satırlarımı"Gün doğmadan neler doğar" diyerek bitirmek istiyorum.
                                                 Sevgiler

44 yorum :

 1. Tebrik ediyorum Sertaç'ım çoğu kişi yerinde olsa üşenir böyle bir araştırmaya kalkışmaya, inşallah veraset belgesini de alabilirsin, ne kadar duygulandırıcı değil mi aklıma Dedemin İnsanları mı ydı ismi o film geldi...:( kolay gelsin...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dedemin İnsanları mübadilleri en güzel anlatan zannediyorum tek film Müjde..İnşallah alabilirim. Bilirkişiye de gitti geldi.cevap olumlu...
   Üşenmedim başladım şimdi de çıkamıyorum biliyormusun?Sevgiler :)

   Sil
 2. Mübadiller ile ilgili okumayı, incelemeyi çok seviyorum. Gerçekten başarılı bir çalışma olmuş , umarım yolun hep açık olur.

  Sevgiler
  http://bayancelik.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Gamze İnşallah
   Bu arada sayfama hoşgeldin sevgiler :)

   Sil
  2. Merhaba,
   Şuan halen okumakta olduğum Bir avuç mazi kitabını okurken sizin bu yukarıda sorduğunuz ücretli-ücretsiz seyahat olayı da geçiyor.
   1924 lerde mübadele sırasında mübadillerin taşınması için yunan hükümeti gemiler tahsis etmiş ve seyahat için bi değer biçmiş, bunu kabul etmeyen Türk mübadillere Türk hükümeti kendi vapurları ile bu işin yerine getireceğini söylemiş bu yolla zaten yoksul olan ülkenin parasını içeride tutmayı istemişler. İstanbul ve çevresine getirilecek göçmenler için kişi başı 300, Karadeniz, Mersin ve çevresi için 600 Kuruş bedel alınmış, bu parayı ödeyemeyeceğini beyan eden göçmenlerin parasını ise Vapurcular birliği ödemiş.

   Sil
  3. Beni aydınlattığın için çok çok teşekkür ederim Gamze...İyi ki yazmışım paragrafı..Denk gelmiş işte..yazmasaydım eğer cevabını da öğrenemeyecektim.Tekrar teşekkürler sevgiler :)

   Sil
 3. Kökleri arayis hikayesi,gecmisten gelen hüzünlü hikayeler ve mutlu son.Dizi senaryosu gibi.
  Sizin adiniza sevindim.Umarim son asamâda pürüzsüz halledilir.
  Güzel bir is basârmissiniz,tebrikler.Sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Şulecim.Benim ki neye benziyor biliyormusun iğne ile kuyu kazmaya.....Umarım devamı su gibi gelir...

   Sil
 4. Mübadele öyküleri ne kadar hüzünlüdür.Geri dönme umuduyla evlerini yurtlarını komşularına emanet edip gitmek ve dönememek...Gittiğin yerde bu rum , bu türk diye kabul edilmemek... Üstelik ikinci defa göçe zorlanmak.Osmanlı Balkanları aldığında İç Anadolu'dan bir sürü insanı Balkanlara yerleştirmiş.Ve ne garip bir ironi orada Türk burada Rum denmesi.Ne güzel bir şey için çabalıyorsun.Belki araştırmanı iyice derinleştirip Anadolu'dan Balkan'lara giden atalarına bile ulaşırsın :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Gül belgeli değil ama Anadolu'dan Balkanlara gönderilen atalarımın soyu Karamanoğulları Biraz dik başlı bu Karamanoğulları hem isyan çıkarmasınlar hem de Balkanlara Türklüğü yaysınlar diye Fatih zamanında gönderilmişler sonra da 300 yıl sonra tekrar Anadolu :)

   Sil
  2. O dik başlılık sayesinde bu cumhuriyet kuruldu.Atamızla aynı soydan geliyor olmak güzel bir ayrıcalık olmalı...

   Sil
  3. Atatürk ile hemşehri olmak bizim için en büyük gurur kaynağı Gül..Teşekkürler

   Sil
 5. Böyle şeylerle uğraşmaj gercekten çok güzel özellikle de zevk aliyorsanız daha güzel benim de teyzem ailemizi araştırmış ve 1700 lere kadar bir soy ağacı hazırlamıştı.Antep'e göçmeyip elazığdaki akrabaları buldu onlarla görüştü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok büyük zevk alıyorum gerçekten Deren sizin ailenizde meraklısı teyzen demek ki :) ne güzel akrabalarını bulmuş görüşmüş darısı başıma o zaman sevgiler :)

   Sil
 6. Ailemizde mübadil yok ama çevremde mübadil aileler tanımışlığım vardır. Yaşar Kemal, "Bir Ada Hikayesi" başlıklı seri romanlarında mübadil olmanın acılarını çok güzel anlatır. Dedemin İnsanları filminde gözümün yaşı kesilmemişti. Dediğiniz gibi canın yongası sayılan mallarını getiremedikleri gibi yollarda canlarını da kaybetmişler. Aile kökleri çok önemli ama kayıtlarımız yetersiz. Siz iyi başarmışsınız. Tebrikler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rabia hanım çok uğraştım ama değdi.araştırırken karşıma hep iyi insanlar çıktı bedelini çok ağır ödemişler.Ölene kadar sessiz kaldılar.kaybedilmiş nesil onlar ....çok teşekkür ederim :)

   Sil
 7. sertaç,
  çok duygulandım,seni kalpten tebrik ediyorum,hayran kaldığımı da bilmeni istiyorum.
  göç etmeye zorlanmak pek fena bişey,ancak daha da fenası kimsesiz olmak.
  benim babam da henüz 4 yaşındayken kısa aralarla anne babasını kaybetmiş.kardeşleri varmış ama o zamanlar yaşadığı bazı yoksunlukları anlatırken benim içim sızlıyor.
  sanırım bu nedenle en fenası kimsesiz olmak diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Havvacım haklısın kimsesizlik berbat birşey....zaten dedelerimin içinde ençok o kimsesiz Haydar dedeme acırım.ama şunu da söylemek isterim bir laf vardır ön teker nereye giderse arka teker oraya gider diye bilirmisin?kötü kaderi hep onu takip etmiş 45 yaşında tam işleri yoluna koymuşken ortağı bıçaklamış ölmüş ananem 4 çocukla kalakalmış :(

   Sil
 8. Valla gönülden tebrik ediyorum, ben de bir ara çok merak etmiştim ama hiç nasıl araştıracağımı bilememiştim. Osmanlı'nın son zamanlarında göç etmeyen aile çok mu az ne! Ve elbette çoğu göçün ardında büyük bir dram var. Büyük babaannem çok yaşlı vefat ettiği için bize hep anlatırdı yaşadığı dramı, ben bir ara bloğumdaki sanırım "babalar ve oğulları" yazımda değinmiştim yüzeysel olarak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Türk milleti çok acı çekmiş.Hepimizin ailelerinde az ya da çok bir dram sözkonusu...Umarım birgün sizde bir takım belgelere ulaşabilirsiniz.Çok teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için Sevgiler :)

   Sil
 9. Sertaç, sayfanı açtığımda gülümsüyordum.Gülümsemem yüzümde dondu kaldı.Aslında ne hak edilmiş bir tokat bu bilmeden attığın.Tırı vırı şeyleri dert diye başımızda gezdirirken annesi babası olmayan bir çocuğun yaptığı seyahat, onu kucaklayıp sahiplenen ve kayıp olan o kadın..ardlarında bıraktıkları ve azimle kurdukları hayatlar..kaç hayat kaç öykü çıkar yaşadıklarından. Çok etkilendim belgelerinden de anlattıklarından da...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda tek değilsin Kadriye...İnsanız işte bazen abuk subuk şeyleri kendimize çok dert ediyoruz.Hiçbirşeyi dert etme değmezzz.Onlara bir borcum var benim...Yaşadıklarını anlatarak torun olarak borcumu ödemeye çalışıyorum. Güzel yorumun için teşekkür ederim. :)

   Sil
 10. Tebrik ederim. Siz yine şanslısınız. 1800'lü yıllarda göç ettirilen insanlar, Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan kuvvetlerinin yağması yüzünden yanan hiç bir evraka ulaşamıyor. Umarım kalbinize göre olur. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru haklısınız.Devlet Arşivlerinin bu belgeleri açıklaması Mübadiller için dönüm noktasıydı. 1800'lü yıllar düşünülünce benim ki yakın tarih kalıyor 1924...Çok teşekkür ederim.Sevgiler :)

   Sil
 11. Helal olsun :)
  başka ne denir bilemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.öyle güzel bir cümle ki bu son nokta gibi bişey.....sevgiler :)

   Sil
 12. Tebrik ederim. Uzak bir ulkede yasadigim donemde kitalar arasi goclerin hikayelerini dinledim. Hepsi huzunlu, hepsi aci dolu. Ege'in iki yakasinda da insanlar hasretle topragini bir kere daha gormek umidiyle yasamis. Ne aci, ne buyuk ozlem. Allah bir daha yasatmasin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin..Bu göç durumlarını İnşallah bir daha kimse yaşamaz diyeceğim ama hala devam ediyor Meri....Yanı başımızda Suriye örneği...Biran önce bu savaşların son bulmasını dilemekten başka birşey gelmiyor elimden...Hoşgeldiniz Sevgiler :)

   Sil
 13. Sertaç bizim öykümüzde çok benzer. Anneanemini yazdım bloğumda belki de aynı gemi ile gelmişlerdir

  YanıtlaSil
 14. mübadele gerçekten çok hüzünlendirici bir durum olmuş. lise zamanlarında tarih kitaplarında okudugumda bile sinirlerim bozulurdu. kendi evimi terk etmeyi bile göze alamayan ben koca ocakların yurtların gönderilmesini hep vicdan yoksunlugu olarak atfederim.İnşaallah savaşlar olmaz, vatan hasreti çekmeyiz. korkuyorum ister istemez

  YanıtlaSil
 15. Sertac Cihan merhabalar. Bu evraklara ulaşmak için devlet arşivlerine bir ödeme yaptınızmı ve ne kadar bir ödeme yaptınız öğrenebilirmiyim. Atalarımı bende araştırmak istiyorum ve deneyim yaşamış birinden ön bilgi almak iyi olacak.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba,
  Çok güzel bir yazı olmuş. Elinize ve kaleminize sağlık. Daha sonra bir gelişme ildu mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Henüz bir gelişme yok maalesef olunca yazacağım saygılar

   Sil
 17. Merhaba yazınızı okudum arastırmanız çok güzel bende arastirmak istiyorum devlette hangi birimlerden yardım istediniz yardimcı olursanız sevinirim nereden başlayacağımızı bilemiyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam herşeyden önce aile içinde bir araştırma yapmanız lazım..Nereden, nasıl geldiklerini bilmeniz gerekiyor.Sonra Devlet arşivleri..Nüfus müdürlüğünden nüfus kayıtlarınızı istediğinizde orada dedelerinizin doğum yerleri çıkabilir sizin için başlangıç noktası olabilir.

   Sil
  2. Nigde Tatar ve Temizkan aileleri27 Ocak 2017 02:41

   Merhaba Sertac kardesim. Yunanistana kadar gittim hicbirsey bulamadim. Nigde hasa köye gelen muhacirlardaniz. belki dedelerimiz arkadasti. Eskiya Vehbi derlerdi. seninle tanismak isterim. özelden email ile cemmusiccenter@hotmail.de numarani verebilirsen aramak isterim. Almanyada kaliyorum

   Sil
  3. İyi akşamlar..Yunanistan'da hiçbirşey kalmamış ki,kalanlar hatta evler tamamen harabe durumda...Niğde Hasaköy'e yerleştirilen mübadiller Üsküpler'den fakat listede Vehbi ismine rastlamadım.Belki de Yunanistan'da farklı köylerde yaşıyor olabilirler. Yine de Üsküplerle ilgili yayınım aşağıda..Saygılarımla... Ulaşmak isterseniz Mail adresim sertaccihan@hotmail.com

   http://serhira.blogspot.com.tr/search/label/%C3%9CSK%C3%9CPLER

   Sil
 18. slm öncelikle çok teşekkür ederim yazınız çok bilgilendirici benim de büyük düyük dedem olan ve mübadeleyle gelen mustafa ya ait izmirde bayraklıda yerini tam bilmediğimiz taşınmaz için veraset davası açtık. nüfus müdürlüğü size de verildiği gibi bize de kayıt yok cevabı verdiler:) bende internette araştırma yaparken bloğunuzu buldum ve devlet arşivlerinden mustafanın kızı esmaya ait olan Osmanlıca yazılı tasfiye talepnamesi buldum bugun de ankaraya gidicem oradan muhacir kaydı ve iskan kaydını sorucam. yarın devlet arşivlerindeyim hayırlısıyla :) bu konuyla alakalı bana bir tavsiyeniz olurmu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi akşamlar yazılarımda karşılaştığım zorlukları, izlediğim yolları anlatıyorum genelde..Tavsiye edeceğim birşey yok..Soracağınız konularla ilgili arşiv görevlileri size yardımcı olur kolay gelsin size

   Sil
  2. sN.SERTAÇ CİHAN bey, daha önce mübadele kayırları için Başbakanlık Arşiv dairesine yazı yazdım hiç bir cevap alamadım, siz mübadele belgelerini hangi kanaldan temin ettiniz.Kısaca yazarsanız sevinirim teşekkürler, Bizimkile Dedem, Amcam, Babam ve Halam 1924 Selanik Eyaleti, Drama livası Kılboçar köyünden tüm bilgim bu kadar. tabi babamın nüfus kayıt bilgileri mevcut.

   Sil
  3. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   Sil
  4. Necdet bey Devlet arşivleri internet sitesinde şu an kayıtlar erişime açık oradan araştırmanıza başlayabilirsiniz.İyi akşamlar

   Sil
 19. Dedemler Lozan mübadili Niğdeye Suvermez'e göndermişler ama geldikleri yer ile ilgili bilgi eksikliği bir büyüğüm Florina diyor bir büyüğüm Kozana(kozani) diyor...Ama kesin olan şu selanikten gemiye bindirilip İzmit Kocaeliye geliyorlar oradan trenlere bindirilip Niğdeye gönderiliyorlar hatta çoluk çocuk askeri kışlada yatıyorlar.Aile soy silsile kayıtları var elimde soyağacı biçiminde...Yunanistanın neresinden geldiğimizi nereden bulabirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba lakaplarını öğrendiğiniz taktirde bulmanız kolaylaşacaktır. Kozana ve Florina ikisi de şehir merkezi ve onlara yaklaşık olarak 60 köy bağlı..bu yüzden en azından lakaplarını ve geldikleri köyleri bilmeniz gerekiyor. Ya da eğer orada doğan büyükleriniz yaşıyorsa Nüfus Müdürlüğünden anne tarafından ayrı baba tarafından ayrı vukuatlı nüfus kayıtlarını isteyin, orada doğum yerleri çıkabilir.

   Sil

YORUMLARINIZ BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ....
HEPİNİZE ÇOKK TEŞEKKÜRLER...