31 Ekim 2013 Perşembe

BEN MÜBADİL TORUNUYUM -2-


   
HAYDAR GÜRKAN
TASFİYE TALEPNAMESİ
     
Tüm hikaye internette aylak aylak gezerken  mübadillere ait  Tasfiye Talepnamelerinin Türkçe'ye çevrilerek  Devlet Arşivlerinin internet sayfasına konmuş olmasını görmemle başladı..Bizimkilerin nereden geldikleri nasıl geldikleri kaç kişi geldikleri konusunda elimizde hiçbir belge yoktu.Sadece annanemin dayıma, anneme anlattığı birkaç birşey...
    Birkaç gün sonra internetten aldığım tasfiye talepnameleri numaraları ile (annanem-dedem,babannem-büyükbabam....bizde herkes mübadillll)  birlikte kendimi Devlet Arşivlerinin önünde buldum. Acaba ne ile karşılaşacaktım?
    Görevliye ne istediğimi anlattım beni büyük bir salona aldılar.Elimdeki belgelere baktılar..Biraz oturun biz bunları arşivden getirtelim dediler.Beklemeye başladım..Yaklaşık 45 dk.sonra çağırdılar. Ellerinde pelur kağıda yazılmış Osmanlıca A3 kağıt boyutunda orjinal belgeleri tutuyorlardı...elleriniz terli değilse elinize alabilirsiniz dediler. Orjinal belgeleri bana verdiklerinde dilini bilmediğim belgelere bakarken gözlerim dolu dolu oldu, titremeye başladım..Sanki o an hepsi yanımdaydı..  Allahım sana binlerce  şükürler olsun bu duygu selini bana yaşattığın için...o gün orjinal belgelerin fotokopilerini cüzi bir ücret karşılığında aldım.Tercüme edilmesi için tercümana verdim 10 gün sonra hepsinin Türkçe tercümesi elimdeydi. Belgelerin özünde neler neler vardı.Nereden kaç kişi geldikleri, bıraktıkları malların dökümü (ağaçlar,hayvanlar,ambarlardaki hububatın ne kadar olduğu,tarım araçları v.s),tarlalarının nerelerde olduğu, evlerinin özellikleri, lakapları daha neler neler..
  Neyse daha fazla uzatmayayım...İstanbul yaşayan kuzeniminin araştırmaları sonucunda bulduğu Lozan Mübadilleri Vakfının yardımları ile tüm akrabalarımız ile birlikte Ata topraklarını ziyaret ettik.
  
           
    
      

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ....
HEPİNİZE ÇOKK TEŞEKKÜRLER...

BU BİR MÜBADELE HİKAYESİNİN ANLATILDIĞI RADYO HİKAYESİ

KOZANA HATIRALARI......

Selam Mübadil insanların fotoğraflarıyla birlikte bir mübadele hikayesi anlatımı burada....Bakalım kimlerle ortak hikayelerimiz var?...