1 Temmuz 2014 Salı

HACI BAYRAM VELİ ÇİLEHANESİ

Bugün sizlere içinde bulunduğumuz Ramazan ayının güzelliğine uygun, her daim dolup taşan, yurdumuzun koruyucusu sayılan, Ankara'nın manevi lideri Hacı Bayram-ı Veli'den, özel izinle girdiğimiz çilehanesinden ve hayat görüşünden bahsetmek istiyorum. 

TÜRBELER

                            Hacı Bayram-ı Veli türbesi

HACI BAYRAM VELİ CAMİİ

 Hacı Bayram-ı Veli camisi İmparator Augustos'a adanmış Ogüst Mabedi'nin bitişiğinde yer alır. Hacı Bayram-ı Veli'nin dergahını koca Ankara ovasında yer yokmuşçasına gelmiş ve bir Roma mabedinin kalıntılarının yanı başına kurmuş. Ahmet Hamdi Tanpınar bir yazısında "........Hacı Bayram'ı, Roma kartalının  bu mermer yuvasında çilehanesini seçmeye götüren gizli tesadüf nedir? demiştir.


OGÜST MABEDİ

Sol tarafta Ogüst Mabedi

Hacı Bayram-ı Veli ziraatçılığın yanı sıra Ankara'nın zenginlerinden para ve mal toplayıp fakirlere dağıtırmış. Kaynaklara göre bu zekat ve sadaka  toplama işini, hem kendi hem de dervişleri yapıyormuş. Gaye dervişlerin kibrini, nefsaniyetini kırıp terbiye etmekle birlikte fakir ve ihtiyaç kimselerin sıkıntısını gidermekmiş.

Hacı Bayram-ı Veli hayatında en çok kadınlara,meczuplara ve köpeklere önem verirmiş.

Camiinin müezzinleri dediler ki; hala türbeyi en çok ziyaret eden kadınlarmış, her sabah ezanında köpek sürüleri caminin bahçesine gelirlermiş, meczuplar hiççç eksik olmazmış. 8-10 tane kadrolu meczubumuz var diyorlar. Hatta bir tanesi, Ankara'da ki hastanelerde bir kimsesiz öldüğünde, mutlaka haberi olurmuş gidip yıkar, kefenletir.Hacı Bayram Camiiisine getirir namazını kılar, defnedermiş. Nereden haber alıyor bilmiyoruz diyorlar...

O zaman boşuna demiyorlar.... meczuplar Allahın adamı diye...


HACI BAYRAM VELİ ÇİLEHANESİ

Bu çilehanenin duvarı Hacı Bayram Veli'nin mezarı ile bitişikmiş. Mezar katı yani....

Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemsettin'de Hacı Bayram-ı Veli'nin müritlerindendir. Hatta çilehane de Hacı Bayram-ı Veli'nin sol tarafındaki çile odası ona aitmiş.
Ak şemsettin İstanbul'un fethinde çok önemli bir rol oynamıştır.Kuşatmanın en sıkıntılı dönemlerinde Fatih Sultan Mehmet'e telkinlerde bulunup onun kuşatmadan vazgeçmemesini sağlamıştır.
Ak şemsettin çok önemli bir din bilgini ve çok iyi bir tıp hekimidir. Hatta Akşemsettin'in tıp tarihinde ilk defa mikrop meselesini ortaya atmış ve hastalıkların bu yolla bulaştığı fikrini öne sürmüş, bu alanda kesin bilgiler veren Fracastor adlı İtalyan hekimden en az yüzyıl önce bu konuya temas eden ilk tabip olarak bilinmekteymiş.

Fatih 1453 yılı baharında İstanbul'u fethetmek üzere Edirne'den yola çıktığında, Ak şemsettin'de, devrin diğer tanınmış şeyhleri ile birlikte ona katılmış.Kuşatmanın en sıkıntılı anlarında gerek padişahın gerekse ordunun manevi gücünün yükseltilmesine yardımcı olmuş. Araştırmacılar, Akşemsettin'in bu sıkıntı anlarda zaferin yakın olduğu müjdesini vererek sabredip, gayret göstermesi gerektiğine dair Fatih'e yazdığı mektupların fethin kısa zamanda gerçekleşmesinde büyük etkisi olduğunu belirtirler.


ÇİLE ODASI

Bayramilik ile birlikte tüm tarikat kollarında, manevi olgunluğu elde etmek üzere kırk gün süre ile insanlardan ayrılıp küçük bir çile odasında kalıp, Allah'ı düşünmek, O'na ibadet etmek, O'nun isimlerini anmak, susmak, az yemek, az içmek gibi uygulamalar büyük önem taşır. Burada amaç zihnin Allah düşüncesi üzerinde yoğunlaşma yeteneği elde etmesidir. Bu uygulamanın temelinde Peygamber Efendimiz (SAV) peygamberlik gelmeden önce Hira mağarasında bir süre insanlardan uzak kalması ve Ramazan ayının son 10 gününde itikafa çekilmesi varmış.

Hücreler (Çilehaneler)
Karşıdaki oda Hacı Bayram Veli'nin odası, sol tarafta ki kapı ise Akşemsettin'e ait.  Yukarıda gördüğünüz tavan kütükleri orijinal, restorasyon sırasında sadece verniklenmiş.

ÇİLEHANE

Çilehanelere giden koridorun ve odaların tavanları o kadar alçak ki iki büklüm girdik.Emekleyerek çıktık..

Hacı Bayram Veli 'nin kurduğu Bayramiliğin 3 derecesi varmış. "Bilmek" "Bulmak" "olmak"

3 ana prensibi varmış.

1-Bütün işlerin Allahtan geldiğini bilmek

2-Bütün varlıklarda Allah'ın gücünün tecelli ettiğini bilmek

3-Her sıfatta zat-ı ilahi tecellisi olduğuna inanmakmış.
.
Hacı Bayram-ı Veli'nin yurdun koruyucusu olarak inanıldığına özellikle Milli Mücadele yıllarında şahit olunmuştur.Milli Mücadelenin Başkomutanı Mustafa Kemal Paşa daha Ankara'ya ayak bastığı günü, Ankara'nın manevi lideri Hacı Bayram-ı Veli'yi ziyaret etmiş. 

Bunun yanı sıra TBMM'nin açılışı olan 23.Nisan.1920'de bütün milletvekilleri ile birlikte Atatürk, Türbeyi ziyarete gelmiş. O gün milletvekilleri ve Atatürk topluca Camii de Cuma namazını kılmış, Kuranı Kerim okunmuş, salavat getirilmiş, dua edilmiş ve Hacı Bayram Veli'nin sancağı alınarak, açılış için meclis binasının önüne gelinmiş.
Hacı Bayram Camii önünde ki hutbeyi ve duayı Mustafa Kemal okumuş.
Atatürk hiçç Cuma namazı veya namaz  kılmamış, resmi bile yok diyen, okumayarak, kulaktan dolma bilgilerle kesin yargıda bulunan, bir takım arkadaşların bilgilerine sunulur....

İbadet gizlidir arkadaşlar...Şimdi ki gibi göstere göstere değildir. Olmaması gerekir. Bunu da en iyi Mustafa Kemal  Atatürk uygulamıştır zaten..


ÇİLEHANE GİRİŞİ

Hücre girişi

ÇİLEHANE

Çilehanelerden Camiiye çıkış

Aşık Geylani de o gün Hacı Bayram-ı Veli Türbesinde yaşanan bu özel anı bir şiirinde şöyle anlatmaktadır.

Koca meclis toplandı saygıyla mekanında
Atatürk dua etti buluştu dergahında
Seymenler diz çökerek hürmetle makamında
Yazılmayan destandır Hacı Bayram-ı Veli....
                                                                      Sevgilerimle

18 yorum:

 1. Gitmek nasip olmadı daha...Yazı için çok teşekkürler,bilgi edinmiş oldum :)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Manevi bir huzur var orada mutlaka gidin..sevgilerimle

   Sil
 2. ilk defa duydum burayı. Fotoğraflar çok ilgimi çekti

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın... tanıtımı iyi yapılamamış bir velidir.Restorasyondan sonra tanıtım derneği faliyete geçti sayılır sevgilerimle

   Sil
 3. Sertaç çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş gidip görmek gerekiyor paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Bende hiç duymamıştım Sertaç,sayende bilgilenmiş oldum sağol..

  YanıtlaSil
 5. Yazi ve resimlerinle gitmis kadar oldum :) Neyse ki tek duymayan ben degilmisim :) Guzel bilgilerin icin tesekkurler...

  YanıtlaSil
 6. ZİYARETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER,BENDE SİZİ TAKİBE ALIYORUM.GÜZEL BİR PAYLAŞIM,ANKARA'YA YOLUM DÜŞERSE KESİNLİKLE ZİYARET EDECEĞİM,SEVGİLER..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz bloguma güzel yorumunuz için teşekkürler :)

   Sil
 7. Hacı Bayram aynı zamanda mükemmel bir matematikçidir.
  40 gün çile çekmek tüm manevi yollarda bilinen bir yoldur. Yeni bir dönüşüm- arınma anlamına gelmektedir.
  Bu arada çok keyifli yazmışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgiler için çok teşekkürler...Matematikçi olduğunu sizden öğrendim. Haklısınız çile çekmek manevi olgunluğa erişmek tüm tarikat kollarında var atlamışım :( hemen düzelterek güncelledim sevgiler

   Sil
 8. sertaç
  bir kez daha seni tanımaktan memnunluk duydum:)
  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çokk teşekkürler Havvacım duygularımız karşılıklı ama:)

   Sil
 9. bu arada seni mimledim:)bak bana:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gördüm Havvacım gerekeni yapacağım sevgiler :)

   Sil

YORUMLARINIZ BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ....
HEPİNİZE ÇOKK TEŞEKKÜRLER...

BU BİR MÜBADELE HİKAYESİNİN ANLATILDIĞI RADYO HİKAYESİ

KOZANA HATIRALARI......

Selam Mübadil insanların fotoğraflarıyla birlikte bir mübadele hikayesi anlatımı burada....Bakalım kimlerle ortak hikayelerimiz var?...