19 Aralık 2014 Cuma

17 ARALIK MEVLANA'DIR


17 Aralık'ta  vefat eden Sevgili  Mevlana, ölümünü "Sevgiliye Kavuşma" olarak kabul etmişti. Şeb-i Arus   Mevlana'nın düğün günü  (ölüm günü) töreni hakkında kullanılan tabirdir. Hz.Mevlana  17.Aralık.1273 günü akşam üstü güneş gökyüzünü kızıla boyarken,  Allaha kavuştuğu için tören;17.Aralık günü İkindi vaktinden sonra Kuran-ı Kerim okunarak başlar ve"Aynü'l-Cem "yapılmak suretiyle icra edilen bu merasimin gecesine  "Leyletü'l-Arus"da denir. Farsça "Şeb"- Arapça "Leyle" Gece demektir. "Urs" ise Düğün ya da düğünde verilen ziyafet; "Urs" kelimesinden türetilmiş "Arus" kelimesi ise; gelin demektir.

Yani Şeb-i Arus Düğün gecesi-Gelin gecesi anlamına gelir. Mevlana'nın vefat gecesini ve bu gecenin yıl dönümlerinde yapılan töreni ifade eden mevlevi terimidir.

Konya'da yaşadığım dönemde yani 2000-2004 yılları arası  Şeb-i Arus törenlerini izlemek bir türlü kısmet olmamıştı.Zaten törenlerde  Mevlana'ya yakışmayan bir  şekilde  vasat bir spor salonunda yapılıyordu. Türbeye ise ayakkabılarımızı  çıkarıp, elimize verilen siyah naylon torbanın içine koyarak giriyorduk. Her şey o kadar köhne ve vasattı ki.....bu köhneliğe rağmen 365 gün  Mevlana -Şems ve diğer türbeler,  gezilmesi gereken her yer Japon turist kaynardı. O dönemlerde Konya'da doğru dürüst otel bile yoktu.Küçük motel tarzı yerler vardı. Yer bulmak mümkün değildi. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Mevlana öğretisini benimseyen ve çok seven Japonlar Konya'yı ve Mevlana'yı asla yalnız bırakmazlardı.

Bizler daha Mevlana'nın öğretilerini öğrenemeden; Dünya insanı Japonlar çoktann ona sahip çıkmışlardı o zamanlar...

  2011 yılında  Şeb-i Aruz törenlerine katılmıştım. Yeni yapılan Mevlana Kültür merkezinde olmuştu.Şahane bir ortamda, maneviyatı çok yüksek bir gece yaşamıştık. Hatta o duygu seline kendini kaptırıp  yoga yapanlar bile vardı.Konya'da yaşadığım dönemde benim için Mevlana; çaresiz kaldığımda, bunaldığımda, üzüldüğümde koştuğum ve huzur bulduğum tek yerdi....Ankara'ya dönerken bir tek Mevlana'dan ayrılacağım için çok üzülmüştüm...Taşınırken; gece gittim türbesine...kapısına yüzümü dayayıp  Allahaısmarladık ben gidiyorum dedim.

Biliyorum ki o da beni
Güle güle git diyerek uğurladı....

                                                                                      Sevgilerimle  
13 yorum:

 1. sertaç,gözlerim doldu seni okurken,çok çok etkilendim:)
  17 aralık benim yaşamımda da çok etkili bir gün:) sevgili eşimle ilk defa çıktığımız gün:),
  çok komik ama ben şimdi farkediyorum bu durumu:(
  mevlana'ya yürekten ilgim son beş yıl aslında,öncelerini pek saymasam da olur,
  kısmet olmadı bi gidemedim törene,konya'ya ve bir kez de türbeye gitmişliğim var,oldukça toy yaşlarımda.senin tarihlerinden de önce:)
  çok sevgiler arkadaşım,titrettin yüreğimi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim yaa duygusal arkadaşım 17 Aralık farklı olaylarla anıldığında 2.plana düştüğü için üzülüyorum :( Bence gelecek sene git....Senin o töreni mutlaka izlemen lazım...Yüreği titreyen insanları duygu seline boğuyor çünkü sevgiler hayatım :)

   Sil
  2. Bu arada iyi bişey yapmışım bilmeyerek İlk Çıkma gününüz kutlu mutlu olsun Havva.....:))))))

   Sil
 2. Ne güzel anlatmışsın Sertaç, duygulanmamak imkansız..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Gül...beğendiğine gerçekten sevindim.:)

   Sil
 3. Çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Mevlana'yı bile siyasetin içine soktular
  nefret ediyorum bu ülkeden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bütün değerlerimize biz sahip çıkarız merak etme.....Kimseye ihtiyacımız yok...Atam'ın dediği gibi "Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızda asil kanda mevcut" Çokk seviyorum ülkemi sende nefret etme...Sevgiler :)

   Sil
 5. Yoga (meditasyon ) yapan da ben :) sanki sen hissetmedin o aydınlanmış insanların mekanlarındaki o farklı duyguyu demi <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam... hoşgeldin bloguma.... Orada ki manevi yükselişi bende hissettim ama yoga hakkında inan bana hiçbirşey bilmiyorum.Ama manevi hazzın yüksek olduğu yerlerde yoganın daha başarılı yapılabildiğini bir yerde okumuştum.Sevgiler :)

   Sil

YORUMLARINIZ BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ....
HEPİNİZE ÇOKK TEŞEKKÜRLER...

BU BİR MÜBADELE HİKAYESİNİN ANLATILDIĞI RADYO HİKAYESİ

KOZANA HATIRALARI......

Selam Mübadil insanların fotoğraflarıyla birlikte bir mübadele hikayesi anlatımı burada....Bakalım kimlerle ortak hikayelerimiz var?...